Poradnik inwestora

BRYŁA DOMU JEDNORODZINNEGO W PROJEKCIE DOMU

Zwarta bryła charakteryzująca projekt domu jednorodzinnego to najlepsze rozwiązanie na dom bez znacznych strat ciepła, przecieków i dużej ilości przegród zewnętrznych. Tak zaprojektowana bryła projektu domu jednorodzinnego będzie gwarantowała znacznie niższe koszty wzniesienia domu, a później koszty ogrzewania w stosunku do bardziej skomplikowanych brył.


Na zdjęciu gotowy projekt domu, którego bryła jest zwarta - DOM ERGONOMICZNY XL autorstwa Pracowni Projektowej NNDOM.
Na zdjęciu gotowy projekt domu, którego bryła jest zwarta - DOM ERGONOMICZNY XL autorstwa Pracowni Projektowej NNDOM.

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad, które powinny charakteryzować zwartą bryłę.


 1. RZUT PROJEKTU DOMU


 2. Idealnie, jeśli projekt domu jest zaplanowany na rzucie prostokąta lub kwadratu. W projekcie domu o takich kształtach mamy większą gwarancję, że ilość przegród zewnętrznych, czyli ścian zewnętrznych, ścian oraz podłogi, jest nieduża względem całkowitej powierzchni projektu domu oraz kubatury.

  Na zdjęciu rzut projektu domu na prostokącie. Gotowy projekt domu DOM Z OKIENNICAMI jest autorstwa Pracowni Projektowej NNDOM.
  Na zdjęciu rzut projektu domu na prostokącie. Gotowy projekt domu DOM Z OKIENNICAMI jest autorstwa Pracowni Projektowej NNDOM.


  Ponadto, projekt domu na rzucie prostokąta implikuje mniej skomplikowaną bryłę domu, co w praktyce może oznaczać szybsze wzniesienie domu oraz niższe koszty budowy.

 3. SKOMPLIKOWANY DACH W PROJEKCIE DOMU


 4. Dach spadzisty o skomplikowanym kształcie, a co za tym idzie wielopołaciowych powierzchniach, charakteryzuje się większymi stratami ciepła. Skomplikowany dach przekłada się na skomplikowane i trudne wykonawstwo, które obarczone jest wyższym ryzykiem błędów. W efekcie podczas użytkowania zwiększa się ryzyko przecieków. Skomplikowany dach oznacza również o wiele wyższe koszty wykonania w porównaniu z dachem o prostym kształcie.

  Najlepszym rozwiązaniem w projekcie domu jest prosty dach dwuspadowy lub dach czterospadowy. Warto dodać, że dach dwuspadowy będzie miał o wiele wygodniejsze poddasze w porównaniu z dachem czterospadowym.

  Więcej na temat kształtu dachu i wszelkich implikacjach można przeczytać w artykule: Dach spadzisty w projekcie domu: prosty czy skomplikowany?

 5. BALKONY W PROJEKCIE DOMU


 6. Z reguły konstrukcja balkonu przyczynia się do przedłużenia płyty stropowej oraz do zwiększonych strat ciepła. Rozważmy spokojnie, czy niewielka powierzchnia balkonu i jego potencjalna funkcjonalność (np. na powieszenie prania, a może tylko funkcja ozdobna) warta jest potencjalnych strat ciepła.

  Powyżej przykład gotowego projektu domu parterowego z poddaszem użytkowym bez balkonu. Projekt domu DOM FUNKCJONALNY ES autorstwa Pracowni Projektowej NNDOM.
  Powyżej przykład gotowego projektu domu parterowego z poddaszem użytkowym bez balkonu. Projekt domu DOM FUNKCJONALNY ES autorstwa Pracowni Projektowej NNDOM.


  Walory ozdobne balkonów w projekcie domu zależą od gustów, z którymi trudno dyskutować. Jeśli chodzi o stronę praktyczną balkonu w projekcie domu, to nie ma on za dużego zastosowania w porze zimowej. W porze wiosenno-letnio-jesiennej balkon może służyć do suszenia prania lub wietrzenia pościeli. Jednak równie dobrze możemy te czynności wykonywać na tarasie lub w ogrodzie. Tym sposobem śmiało możemy zrezygnować z balkonów na rzecz mniejszych strat ciepła.

 7. INNE, LICZNE ZAŁAMANIA W PROJEKCIE DOMU


 8. Wszelkie załamania w bryle w projekcie domu będą nam zwiększać powierzchnię przegród zewnętrznych, które tym samym zwiększają straty ciepła. Zatem warto unikać w bryle projektu domu takich załamań, jak np. wykusze, które nieznacznie tylko zwiększają powierzchnię projektu domu, zwiększając znacznie straty ciepła, jak również przyczyniają się do skomplikowania konstrukcji stropów.

 9. ZGRUPOWANIE POMIESZCZEŃ W PROJEKCIE DOMU


 10. Pomieszczenia powinny być prawidłowo wystrefowane na strefę dzienną oraz strefę nocną. Kolejne zgrupowanie, które powinno charakteryzować projekt domu to zgrupowanie wg funkcji oraz instalacji. Łazienki na parterze i piętrze w projekcie domu piętrowego lub projekcie domu z poddaszem użytkowym (nie dotyczy to projektu domu parterowego) powinny znajdować się w jednym pionie, aby można było zaprojektować jeden, wspólny pion kanalizacyjny i wentylacyjny.

Czytaj również:

Zadzwoń do nas!
Czekamy na twój telefon.
 • Numery telefonów
 • 71 345 65 00
 • 519 331 030
Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
Sprawnie i profesjonalnie
 • ...Najnowsze artykuły
 • Adaptacja projektu domu
 • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
 • czytaj więcej
 • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
 • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
 • czytaj więcej

...więcej artykułów