Poradnik inwestora

ADAPTACJA PROJEKTU DOMU - OCZAMI ARCHITEKTA

Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach.

Co to jest adaptacja?

W związku z niezwykle dynamicznie rozwijającym się rynkiem gotowych projektów domów, równolegle rozwija się rynek adaptacji projektów typowych. Rzadko który Inwestor przymierzający się do zakupu projektu domu typowego (gotowego) zdaje sobie sprawę, z faktu żeby uzyskać pozwolenie na budowę, zakup gotowego projektu domu nie wystarczy. Musi ponieść dodatkowe koszta związane z adaptacją projektu domu.

Czyli adaptacja to proces, w trakcie którego zakupiony gotowy projekt domu (w postaci kserokopii wybranego projektu domu), nabiera mocy dokumentacji budowlanej, z którą Inwestor może zacząć ubiegać się o pozwolenie na budowę wymarzonego domu.

Jaki jest koszt adaptacji?

To zależy od zakresu prac ustalonych między inwestorem a architektem. Adaptacja projektu domu gotowego bez wprowadzania zmian będzie na pewno mniej kosztowna niż adaptacja, w której zmieniamy np. gabaryty budynku. To oczywiste, choć nie zawsze jest to oczywiste dla inwestora.

Czy to prawda, że adaptacja projektu domu może kosztować tyle samo, co gotowy projekt domu?

Oczywiście. Może kosztować nawet dwukrotnie, a nawet trzykrotnie więcej. Może również kosztować mniej. Wszystko zależy od ilości zmian wprowadzanych do projektu.

Dlaczego adaptacja kosztuje tyle samo, co gotowy projekt domu? Przecież projekt domu już mamy. Wystarczy go wrysować na mapę do celów projektowych.

To tylko pozory. Adaptacja projektu wiąże się ze sporym nakładem pracy, czego efektem jest dodatkowy tom składający się z projektem gotowym na całość dokumentacji budowlanej, z którą można ubiegać się o wydanie decyzji pozwolenia na budowę.

Tutaj nie ma jednej miary. Każdy projekt, każda lokalizacja wymaga indywidualnej analizy możliwości zabudowy pod kątem istniejących warunków terenowych, gruntowych oraz zgodności z prawem miejscowym. Gdyby adaptacja wymagała jedynie przybicia pieczątki, rzeczywiście mogłaby być znacznie tańsza. Ale tak nie jest.

Nie wspomnę o aspekcie nieodpowiedzialnego traktowania swoich obowiązków wynikających z posiadania uprawnień oraz traktowania pieczątki jako łatwego źródła zarobku. Przecież z każdą postawioną pieczątką idzie w parze ogromna odpowiedzialność zawodowa oraz cywilna. Należy pamiętać o tym, że formalnie projektant adaptujący staje się autorem projektu domu w świetle prawa ze wszystkimi tego konsekwencjami.

W związku z tym, co bardziej się opłaca: zakup gotowego projektu domu plus koszta adaptacji, czy indywidualny projekt domu?

Generalnie zakup projektu domu typowego łącznie z kosztami adaptacji są rozwiązaniem tańszym od projektu domu na indywidualne zlecenie. Niemniej jednak, w naszym biurze kilkakrotnie były opracowywane adaptacje projektów domów, których koszt dorównywał kosztowi opracowania projektu domu indywidualnego, przy czym efekt był niewspółmierny do efektów, które można było osiągnąć zlecając nam projekt indywidualny.

Kiedy kupujemy projekt domu z myślą o dokonywaniu w nim zmian, sprawdźmy na rynku lokalnych biur projektowych, czy operacja ta jest uzasadniona ekonomicznie. Często sprawdza się tu powiedzenie: Kto chce zaoszczędzić, płaci dwa razy.

Jako architekt, co by pan poradził inwestorom przed zakupem projektu?

Na rynku gotowych projektów domów w chwili obecnej panuje tzw. klęska urodzaju,. Tzn mamy tysiące projektów domów typowych, a mimo to wciąż słyszę od klientów, że poszukiwania trwały trzy lata, a projekt, który adaptujemy wymaga tylko "kilku" kosmetycznych zmian. Czyli tak naprawdę nie jest do końca to, czego inwestor oczekuje.

To oznacza, że każdy z nas ma swoje indywidualne potrzeby, i nawet prawdziwy wysyp projektów domów typowych nie jest w stanie sprostać potrzebom większości budujących domy. Nie wspomnę już o tym, że bardzo dużo projektów jest oględnie mówiąc nijaka i niefunkcjonalna. Niestety nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę.

Nasze projekty domów gotowych dostępne na stronie Biura Projektowego NNDOM to każdorazowo efekt przemyśleń, mających na celu wyszukanie najbardziej optymalnych i funkcjonalnych rozwiązań. Nie idziemy na ilość, liczy się jakość.

Biuro Projektowe NNDOM działa na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. W swojej ofercie posiada zarówno gotowe projektu domów, przeprowadza adaptacje projektów domów, jak również projektuje domu na indywidualne zlecenie Inwestora.
Biuro Projektowe NNDOM działa na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. W swojej ofercie posiada zarówno gotowe projektu domów, przeprowadza adaptacje projektów domów, jak również projektuje domu na indywidualne zlecenie Inwestora.


Zadzwoń do nas!
Czekamy na twój telefon.
  • Numery telefonów
  • 71 345 65 00
  • 519 331 030
Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
Sprawnie i profesjonalnie
  • ...Najnowsze artykuły
  • Adaptacja projektu domu
  • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
  • czytaj więcej
  • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
  • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
  • czytaj więcej

...więcej artykułów