Poradnik inwestora

DACH SPADZISTY W PROJEKCIE DOMU: PROSTY CZY SKOMPLIKOWANY?

Podjęliśmy już decyzję, iż projekt naszego domu będzie miał dach spadzisty. Kolejna decyzja, którą należy podjąć to jego dokładny kształt. Czy chcemy prosty dach dwuspadowy, a może bardziej skomplikowany dach wielospadowy z wieżyczkami? Taka decyzja będzie jednym z głównych warunków, które zadecydują, jaki projekt domu ostatecznie wybierzemy spośród tysięcy dostępnych na rynku gotowych projektów domów.


Architekturę całości projektu domu determinuje w sporej mierze kształt dachu. To, czy projekt domu jest na planie kwadratu, prostokąta lub litery L czy U, bezpośrednio wpływa na kształt dachu stromego. Ponadto, dach w projekcie domu możemy "doposażyć" w różne dodatkowe elementy, takie jak okna połaciowe, lukarny proste, lukarny w kształcie wolego oka czy wieżyczki.

Obok funkcji estetycznej, elementy te stanowią także funkcję użytkową. Zaprojektowane poddasze użytkowe będzie wymagało doświetlenia poprzez okna połaciowe lub lukarny. Wykonanie lukarny jest droższe od okna połaciowego. Dodatkowo okno zamontowane w lukarnie gorzej doświetla wnętrze domu niż okno połaciowe o tych samych rozmiarach. Lukarny typu "wole oko" czy mansardy (załamania połaci) spełniają w projekcie domu już tylko funkcję ozdobną, dodatkowo zwiększając cenę wykonania dachu.

Prosta forma dachu spadzistego niesie ze sobą wiele zalet. Biuro Projektowe NNDOM posiada w swojej ofercie wiele projektów tego typu. Na zdjęciu gotowy projekt domu DOM FUNKCJONALNY MODERN.
Prosta forma dachu spadzistego niesie ze sobą wiele zalet. Biuro Projektowe NNDOM posiada w swojej ofercie wiele projektów tego typu. Na zdjęciu gotowy projekt domu DOM FUNKCJONALNY MODERN.


Wybierając pomiędzy dachem prostym, a skomplikowanym warto pamiętać, że te pierwsze rozwiązanie kosztuje mniej, niż te drugie o tej samej wielkości. Dodatkowo skomplikowany dach w projekcie domu zwiększa ryzyko błędów wykonawczych. Należy zwrócić szczególną uwagę na obróbki na styku dachu z przegrodami pionowymi (boczne ściany lukarn, kominy), czy wentylację podpołaciową.

Ponadto, wszelkie elementy, które wystają ponad płaszczyznę dachu, wymagają bardzo dokładnego ocieplenia podczas realizacji projektu domu. Dokładne ocieplenie wystających elementów zapobiegnie ulatywaniu przez nie ciepła z wnętrza domu oraz uchroni nas przed niepotrzebnymi zwiększonymi nakładami na energię potrzebą do ogrzania wnętrza domu.

Podsumowując, zanim zdecydujemy się na projekt domu ze skomplikowanym dachem spadzistym, postarajmy skonsultować się z wykonawcami pokryć dachowych lub znajomymi, którzy posiadają dom o skomplikowanej architekturze. W ten sposób możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych rozczarowań podczas realizacji zakupionego już projektu domu.

Czytaj również:

Zadzwoń do nas!
Czekamy na twój telefon.
  • Numery telefonów
  • 71 345 65 00
  • 519 331 030
Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
Sprawnie i profesjonalnie
  • ...Najnowsze artykuły
  • Adaptacja projektu domu
  • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
  • czytaj więcej
  • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
  • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
  • czytaj więcej

...więcej artykułów