ELEWACJA DREWNIANA W PROJEKCIE DOMU
Elewacja drewniana w projekcie domu inaczej zwana oblicówką drewnianą lub szalówką, ma zastosowanie przede wszystkim na ocieplonych już domach. Elewacją drewnianą możemy pokryć cały dom, lub tylko poszczególne jego fragmenty. Elewacja drewniana w projekcie domu dodaje mu przede wszystkim dużo ciepła. Dodatkowo sprawi, że projekt domu uzyska bardzo unikalny charakter. Jest to dobra alternatywa do tradycyjnych tynków.
MATERIAŁ Elewacja drewniana wytwarzana jest najczęściej z drewna sosnowego lub świerkowego. Te gatunki drewna ze względu na większą zawartość żywic są bardziej wytrzymałe na wilgoć i bardziej trwałe. Powszechnie wiadomo, że drewno egzotyczne jest najbardziej trwałe, co przekłada się również na jego cenę - jest to najdroższa wersja elewacji drewnianej. Oblicówkę możemy wykonać również z dębu, buku, czy modrzewia. Wymiary desek mają z reguły szerokość 94 -150 mm, grubość do 20 mm, oraz długość 3 - 5 m. WYKONANIE RUSZTU Ruszt wykonuje się z łat drewninanych, z dwóch wzajemnie prostopadłych warstw, do którego mocujemy deski drewniane. Łaty muszą koniecznie zostać zaimpregnowane ciśnieniowo. Rozstaw łat zależy od tego, czy ocieplamy jeszcze ścianę. Jeśli między ścianą a drewnem wkładamy warstwę ocieplenia, to rozstaw łat dostosować należy do szerokości płyt termoizolacyjnych. Łaty rozmieszczamy z reguły co 40 - 60 cm, jeśli nie stosujemy ocieplenia. Oblicówkę montujemy do rusztu za pomocą wkrętów do drewna. MOCOWANIE DO ŚCIANY Szalówka to deski drewniane, które montujemy na ruszcie nośnym metodą lekko suchą. Montaż takiej elewacji mają często w swojej ofercie producenci szalówek. Jednak można do tego zajęcia zatrudnić również stolarza, ponieważ większość desek jest fabrycznie profilowana. Profile te umożliwiają dość łatwy montaż na wpust-wypust lub zakładkę. Mocowanie w pionie jest rzadziej spotykane jednak lepsze ze względu na łatwiejszy spływ wody po deskach. Zatem szalówka pionowa jest znacznie trwalsza od poziomej.
ZABEZPIECZENIE Niezależnie od gatunku drewna, każdą oblicówkę musimy przed jej założeniem zabezpieczyć przed wszelkimi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, czyli musimy poddać drewno tzw.impregnacji. Impregnacja ochroni elewację drewnianą przed wszelkimi grzybami i wilgocią. Wadą elewacji drewnianej jest potrzeba jej konserwacji co kilka lat. Konserwacja drewna polega na ściągnięciu starej warstwy lakieru i pomalowaniu jej na nowo. Lakier, lakierobejcę lub impregnat dekoracyjny stosujemy jako wykończenie oblicówki drewnianej. PRZESTRZEŃ WENTYLACYJNA Elewacja drewniana w projekcie domu stanowi ostatnią warstwę ściany trójwarstwowej. Musimy pamiętać, aby między warstwą ocieplenia lub ścianą a drewnem wykonawca zostawił pustkę powietrzną. Ta przestrzeń wentylacyjna służyć będzie do naturalnego wywiewania gromadzącej się pod deskami pary wodnej. | ||||
| ||||
Czytaj również: