Poradnik inwestora

SCHOWKI W PROJEKCIE DOMU

Wszelkie schowki w projekcie domu powinny być mile widziane. Są to wyśmienite miejsca na schowanie takich sprzętów użytkowych w domu jednorodzinnym, jak np. sprzęt do sprzątania (odkurzacz, mop), zapas żarówek, pościeli, wanienka do kąpania niemowląt czekająca na kolejne dziecko itd.

Na zdjęciu zagospodarowana wnęka pod skosem w postaci zrobionej na wymiar zamykanej szafki z półkami.
Na zdjęciu zagospodarowana wnęka pod skosem w postaci zrobionej na wymiar zamykanej szafki z półkami.


IDEA SCHOWKÓW W PROJEKCIE DOMU

Generalnie schowki to między innymi miejsce na przechowywanie wszelkich przedmiotów, których tymczasowo nie używamy, ale których nie możemy lub nie chcemy się pozbyć.

Sprzęty te również nie powinny być umieszczane w garderobie, czy spiżarni, zatem potrzebują specjalnego miejsca. Jeśli w tych miejscach umieścimy te rzeczy będą one najzwyczajniej w świecie zagracać nam te pomieszczenia. Wymagają one więc specjalnie przeznaczonych miejsc.

Schowki sprzyjają przestrzeniom otwartym urządzonym w minimalistycznym stylu. Dobrze i z pomysłem zagospodarowane wnęki pozwolą efektownie odciążyć wnętrze domu, zarówno poprzez schowanie rzeczy, jak również zmniejszenie do minimum niezbędnych mebli.


MIEJSCE SCHOWKÓW W PROJEKCIE DOMU

Na schowki możemy przeznaczyć niemal każdą wnękę w murze. Bardzo łatwo projektuje się schowki w ciągach komunikacyjnych: pod schodami, w szerszym korytarzu, itd. Warto pomyśleć o schowkach w takich pomieszczeniach jak: garaż, sypialnia, łazienka, czy kotłownia.

Pomysłowość nie zna granic - na zdjęciu schowek w postaci szuflad umieszczony w schodach.
Pomysłowość nie zna granic - na zdjęciu schowek w postaci szuflad umieszczony w schodach.


Innym pomieszczeniem, które może idealnie pełnić funkcje schowka jest poddasze nieużytkowe. Wówczas na takie poddasze należy zamontować specjalną, składaną drabinkę. Będzie to idealne miejsce na rzeczy, z których korzystamy bardzo rzadko.


ZASADY GROMADZENIA RZECZY W SCHOWKACH W PROJEKCIE DOMU

 1. Na produkty spożywcze i artykuły chemiczne należy przewidzieć dwa osobne schowki.


 2. Chemię oraz produkty łatwopalne należy przechowywać z daleka od ognia.


 3. Rzeczy ciężkie wymagają solidnych półek usytuowanych jak najniżej podłogi. W ten sposób łatwo będzie po takie rzeczy sięgnąć, bez groźby urazu.


 4. Rzeczy niebezpieczne (ze szkła, łatwopalne, ciężkie) powinny być tak schowane, aby dostęp do nich był znacznie utrudniony dla najmłodszych domowników domu jednorodzinnego.


Czytaj również:

Zadzwoń do nas!
Czekamy na twój telefon.
 • Numery telefonów
 • 71 345 65 00
 • 519 331 030
Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
Sprawnie i profesjonalnie
 • ...Najnowsze artykuły
 • Adaptacja projektu domu
 • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
 • czytaj więcej
 • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
 • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
 • czytaj więcej

...więcej artykułów