Poradnik inwestora

PROJEKT DOMU Z OKIENNICAMI CZY ROLETAMI

Jak wiemy bardzo dobry projekt domu to nie wszystko. To, w jaki sposób projekt domu wykonamy i wykończymy, często okazuje się kluczowe. W kwestii wykończenia niezwykle ważnym elementem jest stolarka okienna. Przejeżdżając wśród gąszczu nowo wybudowanych domów jednorodzinnych łatwo daje się zauważyć, iż w zdecydowanej większości na oknach królują rolety zewnętrzne. Już nawet nie "straszą" kasety, które można obecnie schować w ścianie na etapie wznoszenia domu. Jednak alternatywą do tak bardzo popularnych rolet zewnętrznych mogą być zapomniane dziś okiennice. A kiedyś miał je prawie każdy dom...


ROLETY w projekcie domu to niezwykle popularne rozwiązanie. Możemy im przypisać szereg funkcjonalności. Oto najważniejsze z nich:

 1. ANTYWŁAMANIOWA.

  Wg statystk policji do mieszkań na parterze i w domu złodzieje najczęściej wchodzą przez okno, lub drzwi balkonowe. Obecnie w ofercie są również rolety dodatkowo wzmocnione (wieszaki blokujące, rygle automatyczne).


 2. TERMOIZOLACYJNA.

  Latem - rolety chronią domowników przed nadmiernym nagrzaniem wnętrza domu, zaś zimą - chronią przed niskimi temperaturami, tym samym zmniejszając koszty ogrzewania. Montując rolety, możemy ograniczyć straty ciepła nawet do 30%.


 3. BARIERA AKUSTYCZNA.

  Rolety tłumią doskonale hałas z zewnątrz (niezwykle ważna funkcjonalność dla domów położonych blisko torów kolejowych lub ruchliwej ulicy). Wg specjalistów dzięki roletom w projekcie domu możemy wytłumić dźwięk aż o 10 db (jest to uzależnione od grubości rolety, im grubsza, tym lepsza izolacja akustyczna).Powyżej przykład gotowego projektu domu, gdzie zamiast tradycyjnych rolet wykorzystano drewniane okiennice.
Powyżej przykład gotowego projektu domu, gdzie zamiast tradycyjnych rolet wykorzystano drewniane okiennice.


OKIENNICE w projekcie domu również pełnią te same funkcje, jak rolety, czyli także ochronią nas przed intensywnym słońcem, złodziejem, hałasem, czy chłodem.

Dodatkowo, okiennice są ciekawym detalem architektonicznym. Okiennice w projekcie domu pięknie komponują się w projektach domów tradycyjnych (dobrym przykładem może być projekt Pracowni Projektowej NNDOM DOM Z OKIENNICAMI).

Jeśli chodzi o fakturę samych okiennic, mamy do wyboru ażurowe (z żaluzją) lub pełne. Główne materiały, z których produkuje się okiennice to drewno, aluminium lub PCV. Oczywiście, okiennice drewniane prezentują się najładniej, co idzie w parze z wyższą ich ceną. Jednakże tylko zautomatyzowane okiennice możemy otwierać i zamykać unikając otwierania okna (otwieranie możliwe np. dzięki przekładni ślimakowej i korbki).

Czytaj również:

Zadzwoń do nas!
Czekamy na twój telefon.
 • Numery telefonów
 • 71 345 65 00
 • 519 331 030
Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
Sprawnie i profesjonalnie
 • ...Najnowsze artykuły
 • Adaptacja projektu domu
 • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
 • czytaj więcej
 • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
 • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
 • czytaj więcej

...więcej artykułów