Poradnik inwestora

STOLARKA OKIENNA W PROJEKCIE DOMU

Okna w projekcie domu jednorodzinnego spełniają szereg ważnych funkcji. Doświetlają one przede wszystkim pomieszczenia domu jednorodzinnego wpuszczając naturalne słoneczne światło do ich wnętrz. Ponadto, ładna i solidna stolarka okienna kreuje zarówno klimat wnętrza domu jednorodzinnego, jak również wygląd i charakter całej zewnętrznej elewacji. Zatem wybierając gotowy projekt domu, zwróćmy uwagę na wielkość i kształt okien.


Stolarka okienna w architekturze domu jednorodzinnego zmieniała się na przestrzeni wieków oraz różniła się w zależności od ich umiejscowienia (wieś, miasto). Pod koniec XIX wieku pojawiły się wielkie okna o zróżnicowanych kształtach, osadzone w dużych willach, kamienicach i pałacach. Domy wiejskie zaś charakteryzowało symetryczne rozmieszczenie niewielkich połaci okiennych.

Współcześnie projektowane domy jednorodzinne, w tzw stylu modern, wprowadzają duże powierzchnie szklane, pozbawione szprosów, w nowych kształtach, takich jak okna okrągłe (tzw. okrętowe), czy okna poziome (tzw. pasmowe).

Uwaga! Pamiętajmy, iż charakter i styl projektu domu jednorodzinnego jest tworzony w dużej mierze poprzez odpowiedni kształt, styl i kolor całej stolarki okiennej na elewacji.

Stolarka okienna to jeden z elementów architektury domu jednorodzinnego i jego elewacji. Na zdjęciu autorski projekt domu jednorodzinnego Biura Projektowego NNDOM - DOM FUNKCJONALNY MODERN.
Stolarka okienna to jeden z elementów architektury domu jednorodzinnego i jego elewacji. Na zdjęciu autorski projekt domu jednorodzinnego Biura Projektowego NNDOM - DOM FUNKCJONALNY MODERN.


KSZTAŁT OKIEN W PROJEKCIE DOMU

Obecnie produkowane okna wyróżniają się coraz mniejszym współczynnikiem przenikania ciepła U . Pozwala to na stosowanie w gotowych projektach domów jednorodzinnych coraz większych połaci okiennych bez większych strat ciepła.

Kształt stolarki okiennej w projekcie domu jest na tyle ważny, iż warto pozostać przy danej wielkości i kształcie okien, które zostały zastosowane w wybranym gotowym projekcie domu jednorodzinnego. Musimy liczyć się z tym, że dokonując ewentualnych zmian kształtu stolarki okiennej podczas wznoszenia domu jednorodzinnego, możemy nie uzyskać dobrego końcowego efektu, który widoczny jest w przybliżeniu na wizualizacjach gootwych projektów domów. Dlatego oszacujmy przybliżony koszt wykonania zaprojektowanej stolarki okiennej w wybranym przez nas gotowym projekcie domu.

Uwaga! Podczas przeglądania gotowych projektów domów, pamiętajmy, iż każdy nietypowy kształt okna (np. okrągły, trójkątny) to dodatkowy koszt. Zastanówmy się, czy na pewno zamiana ich na typowy kształt stworzy ten sam efekt.


KOLOR OKIEN W PROJEKCIE DOMU

Najpopularniejszym kolorem dla stolarki okiennej w gotowych projektach domów, który wynika zarówno z ceny, jak i z użytego do jego produkcji materiału, jest kolor biały (okna plastikowe). Na rynku dostępne są również okna dwukolorowe, np. od jednej strony białe, od drugiej brązowe. Wszystkie kolory niestandardowe, czyli biały i brązowy, kosztują od około 10% do 40% więcej.

Sam kolor stolarki okiennej w projekcie domu może nadawać mu niezwykły charakter. Obecnie nastąpił powrót do okien wykonanych z drewna, które tworzą naturalny charakter we wnętrzu domu. Okna drewniane są jednak droższe od popularnych okien plastikowych. Ponadto, wymagają one, jak każde drewno, konserwacji.


STYL OKIEN W PROJEKCIE DOMU

Możemy wyróżnić dwa style w stolarce okiennej: okna stylowe oraz okna tradycyjne. Okna stylowe to okna o bogatym obramowaniu, czy niestandardowym zdobieniu. Obecnie producenci oferują w swojej bogatej ofercie takie stylowe okna, jak okna kolonialne, czy okna renesansowe.

Styl tradycyjny wyróżnia się prostą formą oraz standardowymi wymiarami. Mogą być one wykonane zarówno z drewna, jak i z plastiku.

Niezależnie od stylu ważne jest, aby styl okien był zgodny, co do formy ze stylem całego domu. Dla przykładu projekt domu w stylu dworku wiejskiego powinien zawierać okna niezbyt duże, o prostych kształtach.

Czytaj również:

Zadzwoń do nas!
Czekamy na twój telefon.
  • Numery telefonów
  • 71 345 65 00
  • 519 331 030
Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
Sprawnie i profesjonalnie
  • ...Najnowsze artykuły
  • Adaptacja projektu domu
  • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
  • czytaj więcej
  • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
  • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
  • czytaj więcej

...więcej artykułów