Poradnik inwestora

KOMINEK W SALONIE W PROJEKCIE DOMU

Obecnie kominek to jeden z ważniejszych aktorów w projekcie domu jednorodzinnego. Najczęściej projektuje się go w salonie, jednak nowoczesne technologie pozwalają na swobodne umieszczenie go w sypialni, łazience, czy nawet kuchni.

Pod względem efektywności najlepiej umiejscowić kominek w projekcie domu jak najbliżej geometrycznego środka domu, lub najbliżej kalenicy w przypadku, gdy dom jednorodzinny jest pokryty dachem spadzistym. Wówczas, w takim położeniu komin nie jest eksponowany na zimno i wilgoć, oraz osiąga jak najwyższą wysokość, co przyczynia się do jego bardziej efektywnej pracy.

Umieszczenie kominka w centralnym punkcie w projekcie domu jest najlepsze również pod wykorzystanie jego ciepła do ogrzania wnętrza domu, np. za pomocą specjalnych rur, lub pod instalację płaszcza wodnego do wspomagania instalacji grzewczej.

Kominek w salonie to wręcz obowiązkowy punkt programu we współczesnych projektach domów gotowych i indywidualnych. Na zdjęciu rzut parteru, a w nim salon z kominkiem, autorstwa Biura Projektowego NNDOM.
Kominek w salonie to wręcz obowiązkowy punkt programu we współczesnych projektach domów gotowych i indywidualnych. Na zdjęciu rzut parteru, a w nim salon z kominkiem, autorstwa Biura Projektowego NNDOM.


W gotowych projektach domów kominek najczęściej projektowany jest w poniższych trzech miejscach w salonie domu:

 • na jednej z wewnętrznych ścian w salonie w projekcie domu - jest to najpopularniejsze położenie kominka obecnie projektowane w gotowych projektach domów. Warto pamiętać, żeby kominek nie stał na przeciwko telewizora (płomienie mogą się odbijać w ekranie, co może bardzo przeszkadzać). Najłatwiejszym rozwiązaniem jest umieszczenie kominka oraz telewizora na ścianach do siebie prostopadłych.

  Kominek usytuowany na tle jednej ze ścian w projekcie domu pełni rolę źródła ciepła domowego. Bezpośrednio przy kominku nie musimy ustawiać zestawu do wypoczynku. Z powodzeniem wypoczynek możemy odsunąć od kominka, a palący się ogień podziwiać z większej odległości. Dobrze jest ustawić w ten sposób wypoczynek, aby wypoczywający na nim domownicy, czy goście mogli widzieć okna oraz wejście;


 • na zewnętrznej ścianie projektu domu - ustawiając kominek na zewnętrznej ścianie w projekcie domu zachodzi możliwość umieszczenia drugiego kominka - grilla, czy paleniska na zewnątrz projektu domu. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że taki projekt podwójnego kominka determinuje specjalną izolację termiczną komina, który jest częścią ściany zewnętrznej.

  Kominki należy tak umieścić, aby od strony zewnętrznej palenisko było wygodne i funkcjonalne w użytkowaniu. Sam kominek zewnętrzny dość silnie akcentuje się na elewacji, co wpływa na architekturę całości projektu domu.

  Położenie kominka na zewnętrznej ścianie znacznie utrudnia rozprowadzanie jego ciepła specjalnymi rurami po wnętrzu domu. Jednak niewątpliwą zaletą takiego usytuowania w projekcie domu jest o wiele łatwiejsza aranżacja przestrzeni salonu;


 • w aneksie, bibliotece lub gabinecie - jest to rzadziej spotykane rozwiązanie w gotowych projektach domów. Kominek zaprojektowany na uboczu, w specjalnej strefie lub gabinecie, czy bibliotece, z pewnością daje możliwość ewentualnego zamknięcia pomieszczenia. Ponadto, w takim pomieszczeniu panuje bardzo intymna i spokojna atmosfera.


 • Czytaj również:

  Zadzwoń do nas!
  Czekamy na twój telefon.
  • Numery telefonów
  • 71 345 65 00
  • 519 331 030
  Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
  Sprawnie i profesjonalnie
  • ...Najnowsze artykuły
  • Adaptacja projektu domu
  • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
  • czytaj więcej
  • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
  • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
  • czytaj więcej

  ...więcej artykułów