Poradnik inwestora

NAJPOPULARNIEJSZE ELEWACJE W PROJEKCIE DOMU CZ.1

Wybierając gotowy projekt domu lub projektując dom jednorodzinny na indywidualne zlecenie, musimy zdecydować się na rodzaj elewacji, którą pokryjemy nasz dom. Do wyboru mamy parę rozwiązań, takich jak tynk cienkowartstwowy, cegłę klinkierową, drewno elewacyjne, czy też kamień naturalny. Rodzaj elewacji, jej kolorystyka oraz wszelkie detale powinny być zostać wybrane już podczas projektowania domu.


Poniżej przedstawiamy trzy pierwsze rozwiązania najczęściej stosowane na elewacjach w projektach domów, czyli tynki metodą lekko mokrą, tynki metodą lekko suchą oraz drewno.


TYNKI METODĄ LEKKO MOKRĄ

Tynki należą do najczęściej stosowanych materiałów elewacyjnych w gotowych projektach domów. Wyróżniamy podstawowe dwa rodzaje tynków:

 1. Tynk tradycyjny grubowarstwowy. Stosujemy je bezpośrednio na mur. Mamy możliwość jego samodzielnego przygotowania. Wyróżniamy następujące typy tynków tradycyjnych grubowarstwowych: cementowo-wapienny, cementowy, wapienny. Ponieważ tynki tradycyjne nakłada się grubą warstwą, spełniają dobrze funkcję ochronną przed hałasem i wpływami atmosferycznymi. Wadą tynku tradycyjnego jest jego pracochłonność (trzy warstwy) i brak gamy kolorystycznej. Aby uzyskać kolor, należy nałożony tynk tradycyjny pomalować farbą lub dodać np. piasku do zaprawy.


 2. Tynk cienkowarstwowy. Stosujemy je na warstwie ocieplenia lub na bardzo gładkich i równych ścianach jednowarstwowych. Dostępne są one z mas gotowych w szerokiej palecie kolorystycznej. Dzielą się w zależności od zastosowanego spoiwa na tynki: mineralne, akrylowe, silikonowe, oraz silikatowe. Jak sama nazwa wskazuje, tynki cienkowarstwowe nakładamy cienką warstwą o grubości 2-10 mm. Więcej informacji na temat rodzajów tynków cienkowarstwowych i ich wad i zalet w artykule Tynki cienkowarstwowe.

TYNKI METODĄ LEKKO SUCHĄ

W tej metodzie mocujemy do ścian domu ruszt, pomiędzy który wkładamy ocieplenie. Następnie montujemy do niego okładzinę elewacyjną (zgodnie z projektem domu) w postaci: sidingu winylowego, blachy, płyt włóknowo-cementowych, betonowych kształtek, czy drewna. Zaletą metody lekko suchej nad lekko mokrą jest brak przerw technologicznych, potrzebnych na wyschnięcie kolejnych warstw, oraz szybsze tempo prowadzenia samych prac.


DREWNO

Elewacja drewniana inaczej zwana jest szalówką. To rozwiązanie elewacyjne w projekcie domu montuje się w metodzie lekko suchej. Na drewnianą elewację możemy zastosować drewno z sosny, świerku, modrzewiu lub drzewa egzotycznego. Generalnie większość drewna wymaga konserwacji lakierem, lakierobejcą lub farbą. Ponadto dostępne są na rynku specjalne preparaty tzw. impregnaty dekoracyjne, które nie tylko nadają im ładniejszy kolor, ale również chronią drewno na elewacji przed grzybami, sinizną czy słońcem.

Niestety elewacja drewniana w projekcie domu, co jakiś czas wymaga konserwacji. Kupując drewno elewacyjne u producentów mamy pewność, iż deski są odpowiednio obrobione i posiadają profile wpust-wypust lub zakładkę, co umożliwia ich szybkie układanie na elewacji domu. Aby ładnie wykończyć narożniki, czy otwory drzwiowe i okienne, producenci mają w swej ofercie również specjalnie do tego dostosowane listwy.

Deska elewacyjna coraz częściej pojawia się na elewacjach gotowych projektów domów, zwłaszcza tych nowoczesnych. Jest to bardzo efektowny materiał elewacyjny nadający projektowi domu ciepła i specyficznego uroku.
Deska elewacyjna coraz częściej pojawia się na elewacjach gotowych projektów domów, zwłaszcza tych nowoczesnych. Jest to bardzo efektowny materiał elewacyjny nadający projektowi domu ciepła i specyficznego uroku.


Deski na elewacji możemy ułożyć pionowo, poziomo lub ukośnie w zależności, jak przewiduje projekt domu. Rozwiązaniem najlepszym pod względem trwałości jest położenie deski pionowo. Po takich pionowych deskach deszcz naturalnie spływa, unikając gromadzenia na ich połączeniach.

Czytaj również:

Zadzwoń do nas!
Czekamy na twój telefon.
 • Numery telefonów
 • 71 345 65 00
 • 519 331 030
Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
Sprawnie i profesjonalnie
 • ...Najnowsze artykuły
 • Adaptacja projektu domu
 • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
 • czytaj więcej
 • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
 • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
 • czytaj więcej

...więcej artykułów