Poradnik inwestora

RODZAJE POKRYĆ DACHOWYCH W PROJEKCIE DOMU

Na etapie projektowania naszego domu musimy zdecydować się na rodzaj pokrycia dachowego. Czynnikiem głównym, który może zaważyć na wyborze konkretnego rodzaju pokrycia dachowego może być zapis w Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu (w skrócie WZIZT) ograniczający nas np. tylko do dachówki. Jeśli WZIZT nie stanowi ograniczenia, mamy wybór wśród takich materiałów jak: dachówka ceramiczna, dachówka cementowa, stal, gonty bitumiczne, słoma, łupek, czy drewno. W tym wyborze głównym ogranicznikiem może również okazać się wielkość naszego portfela...


DACHÓWKA W PROJEKCIE DOMU

Dachówka jest najbardziej popularnym rodzajem pokrycia dachowego w projekcie domu, używanym zwłaszcza do pokrycia dachów spadzistych. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje dachówek ze względu na materiał, z którego dachówka jest wytwarzana: ceramika oraz cement. Dachówka cementowa jest wytwarza w mniejszej gamie rodzajów, i często po paru latach porasta ją mech. Dachówka ceramiczna jest niewątpliwie bardziej wytrzymała i obecnie bardziej popularna w porównaniu z dachówką cementową, jednak droższa.

Dachówka ceramiczna karpiówka znakomicie nadaje się do skomplikowanych konstrukcji dachowych.
Dachówka ceramiczna karpiówka znakomicie nadaje się do skomplikowanych konstrukcji dachowych.


Pokrycie dachówką w projekcie domu jest ciężkie, jednak bardzo trwałe, mrozoodporne i niepalne. Tworzy doskonałą barierę dla wiatru i deszczu stanowiąc bardzo dobrą izolację akustyczną, jak i również funkcję estetyczną.

Na rynku mamy bogaty wybór kolorów dachówek: czerwony, ceglasty, antracytowy, czarny, brązowy, czy niebieski. Kolory te możemy dostać w trzech wersjach: z połyskiem, macie lub półmacie. Ze względu na kształt możemy zastosować w projekcie domu takie dachówki, jak:
  • karpiówka,
  • mnich-mniszka,
  • esówka,
  • zakładkowa.


  • Forma dachu w projekcie domu często może narzucać konkretny kształt dachówki. Dobrym przykładem może być dach z wolim oczkiem, który wymusza zastosowanie dachówki karpiówki.


    BLACHA W PROJEKCIE DOMU

    Na pokrycie dachowe w projekcie domu możemy zastosować również blachę ocynkowaną, która powstaje poprzez polewanie ciekłym cynkiem stali niestopowej z obu jej stron. Z takiej blachy powstają blachy płaskie ocynkowane, blachodachówki lub blachy ocynkowane profilowane.

    Blachodachówka na dachu domku jednorodzinnego z daleka bardzo przypomina zwykłą dachówkę ceramiczną.
    Blachodachówka na dachu domku jednorodzinnego z daleka bardzo przypomina zwykłą dachówkę ceramiczną.


    Pokrycie dachowe w projekcie domu wykonane z blachy jest o wiele lżejsze w porównaniu z dachówką, zatem nie wymaga ciężkiej konstrukcji więźby dachowej. Jest to również materiał o wiele tańszy od dachówki. Kolejna zaleta blachy w projekcie domu to szeroki wybór kolorystyczny i możliwość dostosowania do różnych form dachowych.

    Z drugiej strony niewielki ciężar blachodachówki stanowi zarazem jej wadę. Bowiem przez to lekkie pokrycie dachowe słychać we wnętrzu domu niemal każdą kroplę wody. Zatem wadą tego rodzaju rozwiązania w projekcie domu jest jej mała izolacyjność akustyczna.


    GONTY BITUMICZNE W PROJEKCIE DOMU

    Gonty bitumiczne powstają z papy asfaltowej w odpowiednio ukształtowanych pasach. Pasy papy układa się na deskowaniu. Najczęstsze rozmiary to: 1 m długości, 32-34 cm szerokości i do 5 mm grubości. Ciężar pokrycia dachowego gontem bitumicznym w projekcie domu jest niewielki. Charakterystyczną zaletą tego materiału jest jego duża elastyczność, co bardzo ułatwia pokrywanie połaci o niezwykle fantazyjnych kształtach.

    Na zdjęciu pokrycie dachowe z gontu bitumicznego.
    Na zdjęciu pokrycie dachowe z gontu bitumicznego.


    GONTY DREWNIANE W PROJEKCIE DOMU

    Gonty drewniane wykonuje się przede wszystkim z drewna zaimpregnowanego sosnowego, świerkowego lub modrzewiowego. Pokrycie dachowe tym materiałem w projekcie domu jest dość lekkie i można je stosować nawet na bardzo skomplikowanych w kształcie połaciach dachowych. Zaletą tego gontu naturalnego jest również bardzo dobra izolacyjność akustyczna i termiczna.

    Na zdjęciu pokrycie dachowe z gontu drewnianego - prezentuje się niezwykle efektownie!
    Na zdjęciu pokrycie dachowe z gontu drewnianego - prezentuje się niezwykle efektownie!


    STRZECHA W PROJEKCIE DOMU

    Ten rodzaj pokrycia dachowego w projekcie domu widujemy najczęściej albo na bardzo starych chatach w skansenach, albo na nowoczesnych, obecnie wyrastających jak grzyby po deszczu, zajazdach-karczmach - chatach drewnianych z bali. Strzecha jest materiałem bardzo drogim. Jest to słoma pokryta specjalnymi powłokami przeciwogniowymi. Materiał ten charakteryzuje przede wszystkim bardzo dobra izolacyjność termiczna - zimą uchroni nas doskonale przed mrozem, latem przed nadmiernym nagrzaniem wnętrza domu. Strzecha jest pokryciem dachowym ciężkim, więc podobnie jak dachówka, wymaga wytrzymałej konstrukcji więźby dachowej, którą należy przewidzieć w projekcie domu.

    Strzecha, jako pokrycie dachowe, prezentuje się niezwykle pięknie!
    Strzecha, jako pokrycie dachowe, prezentuje się niezwykle pięknie!


    ŁUPEK W PROJEKCIE DOMU

    Łupek to skała osadowa, którą wydobywa się i obłupuje do 5 mm grubości nie poddając już dalszym obróbkom. Łupek wymaga minimalnego kąta nachylenia dachu 25 o. Można układać go we wzór łuskowy lub łukowy. Jeśli połać dachowa w projekcie domu nachylona jest pod kątem 30 o, to możemy układać łupek we wzór prostokątny lub oktagonalny.

    Pokrycie dachowe z łupka jest rozwiązaniem bardzo drogim i trudnym w wykonaniu.
    Pokrycie dachowe z łupka jest rozwiązaniem bardzo drogim i trudnym w wykonaniu.


    Projektując dom lub wybierając projekt gotowy warto wiedzieć, iż te niezwykle ładne naturalne pokrycie dachowe, jest niestety bardzo drogim rozwiązaniem. Zaletą łupka jest jego wysoka trwałość, niepalność i łatwość w utrzymaniu (łupka nie trzeba konserwować). Z drugiej strony wadą łupka oprócz bardzo wysokiej ceny, jest jego ciężar oraz pracochłonność w wykonaniu - pokrycie dachowe z łupka układa się od półtora aż do dwóch miesięcy.

    Czytaj również:

    Zadzwoń do nas!
    Czekamy na twój telefon.
    • Numery telefonów
    • 71 345 65 00
    • 519 331 030
    Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
    Sprawnie i profesjonalnie
    • ...Najnowsze artykuły
    • Adaptacja projektu domu
    • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
    • czytaj więcej
    • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
    • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
    • czytaj więcej

    ...więcej artykułów