Poradnik inwestora

SALON W GOTOWYM PROJEKCIE DOMU

Wybierając gotowy projekt domu warto zwrócić uwagę na szereg czynników, które warunkują dobrze zaprojektowany salon w kontekście całości domu jednorodzinnego.


Przeglądając gotowe projekty domów warto zwrócić uwagę na komunikację pomiędzy salonem a resztą pomieszczeń na parterze. Na zdjęciu rzut parteru gotowego projektu domu - DOM OPTYMALNY - autorstwa Biura Projektowego NNDOM.
Przeglądając gotowe projekty domów warto zwrócić uwagę na komunikację pomiędzy salonem a resztą pomieszczeń na parterze. Na zdjęciu rzut parteru gotowego projektu domu - DOM OPTYMALNY - autorstwa Biura Projektowego NNDOM.


 1. KOMUNIKACJA W PROJEKCIE DOMU

  Komunikacja salonu z innymi pomieszczeniami rozmieszczonymi na parterze: pomiędzy kuchnią, jadalnią, głównym wejściem oraz ogrodem. Są to cztery strefy, pomiędzy którymi komunikacja jest szczególnie istotna. Inne pomieszczenia, do których komunikacja jest ważna to toaleta, czy gabinet (jeśli jest zaprojektowany). Przykładowo, widok z salonu na toaletę jest mało ciekawy i nie gwarantuje intymności.


 2. ROZMIARY SALONU W RPOJEKCIE DOMU

  Salon powinien w miarę możliwości pasować do skali domu - w małym domku raczej nierozsądne będzie zaprojektowanie bardzo dużego salonu. Również zwróćmy uwagę, czy w gotowym projekcie domu jest uwzględniona osobno jadalnia. Jeśli nie, to wielkość salonu musi być odpowiednio powiększona o swobodne pomieszczenie stołu jadalnego z odpowiednią ilością krzeseł;


 3. USYTUOWANIE KOMINKA W PROJEKCIE DOMU

  Umiejscowienie kominka jest dość istotne w salonie w gotowym projekcie domu. Należy zwrócić uwagę, czy kominek nie znajduje się na wprost telewizora. Wszystko na temat położenia kominka w salonie w projekcie domu w artykule Kominek w salonie w projekcie domu.


 4. PROPORCJE MEBLI I SPRZĘTU W SALONIE W PROJEKCIE DOMU


 5. Sprawdźmy, czy wszelki sprzęt umieszczony przez architekta wewnątrz salonu w gotowym projekcie domu jest dobrze wyskalowany. Może okazać się, że w salonie w projekcie domu, wrysowana kanapa pięcioosobowa w rzeczywistości pomieści tylko kanapę dwuosobową. Zatem sprawdzajmy zawsze proporcje. Odnosi się to również do innych pomieszczeń w gotowym projekcie domu. Zwłaszcza w gotowych projektach domów przeskalowaniu ulegają samochody w garażu - zamiast dwóch umieszczonych na projekcie, możemy w rzeczywistości zmieścić tylko jeden.

 6. WYSOKOŚĆ SALONU W PROJEKCIE DOMU


 7. W dużych salonach wysokość pomiędzy 2,6 m a 2,8 m może okazać się niewystarczająca. Standardowo projektowana wysokość salonu to 2,7 m.

 8. EKSPOZYCJA SALONU W PROJEKCIE DOMU


 9. Z reguły pomieszczenie to umiejscowione jest na stronie południowej, zachodniej lub południowo-zachodniej. Takie położenie zagwarantuje dobre doświetlenie salonu naturalnym światłem.

Czytaj również:

Zadzwoń do nas!
Czekamy na twój telefon.
 • Numery telefonów
 • 71 345 65 00
 • 519 331 030
Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
Sprawnie i profesjonalnie
 • ...Najnowsze artykuły
 • Adaptacja projektu domu
 • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
 • czytaj więcej
 • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
 • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
 • czytaj więcej

...więcej artykułów