Poradnik inwestora

SPIŻARNIA W PROJEKCIE DOMU

Warto zastanowić się nad kupnem gotowego projektu domu, w którym tuż przy kuchni znajduje się niewielka spiżarnia. Pomieszczenie to nie wymaga dużo metrów kwadratowych, a w relacji do funkcji użytkowych, które spełnia, wypada niezwykle korzystnie.

Spiżarnia zaprojektowana przy kuchni. Jej rozmiar to 1,9 m<sup>2</sup> w gotowym projekcie domu - DOM OPTYMALNY - autorstwa Biura Projektowego NNDOM.
Spiżarnia zaprojektowana przy kuchni. Jej rozmiar to 1,9 m2 w gotowym projekcie domu - DOM OPTYMALNY - autorstwa Biura Projektowego NNDOM.


UMIEJSCOWIENIE SPIŻARNI W PROJEKCIE DOMU

Ze względu na główną funkcję magazynową spiżarnia powinna być umiejscowiona jak najbliżej kuchni, a najlepiej przy samej kuchni. Powinniśmy również zwrócić uwagę na odległość spiżarni od wejścia oraz garażu - jeśli jest połączony drzwiami z wnętrzem domu. To właśnie z tych dwóch miejsc przynosimy do domu zakupy.

Dobrze, jeśli zadbamy, aby wszelkie urządzenia AGD, które emitują ciepło, nie były umieszczone blisko spiżarni.


WIELKOŚĆ I EKSPOZYCJA SPIŻARNI W PROJEKCIE DOMU

Na spiżarnię nie potrzeba wiele metrów kwadratowych. Spokojnie wystarczą na nią przeznaczyć zaledwie 2-3 metry kwadratowe. Wystarczyć może nawet szafa wnękowa na uboczu między wejściem a kuchnią, w której pomieścimy swobodnie wszystkie zapasy jedzenia niewymagające przechowywania w lodówce.

Ważne, aby temperatura panująca w spiżarni była jak najniższa. Z pewnością spiżarnia nie może być zbytnio wyeksponowana na nagrzewanie promieniami słonecznymi. Dlatego w projekcie domu powinno się ją umieścić na stronie północnej. Samo pomieszczenie nie powinno być ogrzewane.


WENTYLACJA SPIŻARNI W PROJEKCIE DOMU

Wentylacja w spiżarni powinna być dobrze zaprojektowana. Jeśli projekt domu jednorodzinnego nie przewiduje wentylacji mechanicznej, należy zaprojektować osobny kanał wentylacyjny w kominie.

Jeśli usytuowanie spiżarni uniemożliwia podłączenie do komina wentylacyjnego, należy rozważyć możliwość zaprojektowania okien, niewyeksponowanych na słońce, z możliwością wentylacji. Ponadto, w drzwiach spiżarni powinna znajdować się szczelina wentylacyjna.


FUNKCJE UŻYTKOWE SPIŻARNI W PROJEKCIE DOMU

Przy otwartej kuchni w projekcie domu warto zadbać, aby w miarę możliwości wszystkie drobne pudełka i pojemniki w kuchni były pochowane.

Spiżarnia umożliwia magazynowanie w większych ilościach zgrzewek wody, zapasów warzyw, czy przetworów. Jeśli pozwoli na to miejsce w spiżarni możemy tam również wygodnie umieścić większe sprzęty kuchenne, takie jak robot kuchenny, sokowirówkę, parowar, itd.

Te niewielkie pomieszczenie przy kuchni zmniejszy z pewnością ilość potrzebnych szafek kuchennych oraz przyczyni się do większego ładu w kuchni.

Czytaj również:

Zadzwoń do nas!
Czekamy na twój telefon.
  • Numery telefonów
  • 71 345 65 00
  • 519 331 030
Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
Sprawnie i profesjonalnie
  • ...Najnowsze artykuły
  • Adaptacja projektu domu
  • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
  • czytaj więcej
  • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
  • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
  • czytaj więcej

...więcej artykułów