Poradnik inwestora

WEJŚCIE DO DOMU W PROJEKCIE DOMU

Wejście do domu to wizytówka reszty wnętrza domu. Strefa wejścia powinna spełniać zarówno program funkcjonalny, jak i wyglądać atrakcyjnie i w sposób harmonijny komponować się z całością bryły projektu domu. Ponadto, ważne jest, aby wejście było bezpieczne. Wśród upatrzonych gotowych projektów domu warto zwrócić uwagę na rodzaj zaprojektowanego wejścia do domu i upewnić się, iż spełnia ono poniższe trzy wymagania.


FUNKCJONALNE WEJŚCIE W PROJEKCIE DOMU

 1. Umiejscowienie. Strefa wejścia w projekcie domu powinna być przede wszystkim przyjazna dla domowników, jak i gości. Najbardziej wygodnym i najbardziej popularnym rozwiązaniem jest wejście do domu usytuowane we frontowej elewacji projektu domu.

 2. Ekspozycja. Ta funkcjonalność będzie zależeć od naszych osobistych potrzeb: wejście w projekcie domu może być strefą wyłącznie prywatną, nie wystawioną na ekspozycję, lub strefą otwartą i przyjazną dla ludzi z zewnątrz. Wejście usytuowane z tyłu domu spowoduje konieczność przeprowadzenia przez cały ogród obcych nam osób (np. kurier, listonosz).

 3. Zadaszenie. Ochrona przed deszczem i wiatrem to bardzo ważna funkcjonalność wejścia w projekcie domu. Rozwiązań stosowanych w projektach domów jest wiele. Może to być na przykład przedłużona połać dachowa wsparta na kolumnach lub drewnianych słupkach, wnęka, szerszy okap lub osobny daszek.


 4. Położenie jak najbliżej gruntu. Najwygodniejszym i najładniejszym rozwiązaniem jest, jeśli podest i schody można usytuować możliwie blisko gruntu. Najbardziej funkcjonalne schody zewnętrzne w projekcie domu to schody o szerokości minimum 1,2 m, o spadku między 1% a 2%, co zapewni swobodny odpływ wody. W jednym biegu powinno być maksymalnie 10 stopni, zaś pojedynczy stopień powinien być nie wyższy niż 15 cm. Balustrada jest zalecana w przypadku, jeśli wysokość schodów wynosi co najmniej 0,5 m.


Wejście do domu tradycyjne - przedłużenie dachu, jako naturalne zadaszenie wejścia wspartego na dwóch drewnianych kolumnach. Projekt domu DOM Z OKIENNICAMI, autorstwa Biura Projektowego NNDOM.
Wejście do domu tradycyjne - przedłużenie dachu, jako naturalne zadaszenie wejścia wspartego na dwóch drewnianych kolumnach. Projekt domu DOM Z OKIENNICAMI, autorstwa Biura Projektowego NNDOM.


BEZPIECZNE WEJŚCIE W PROJEKCIE DOMU

Bezpieczne rozwiązanie strefy wejścia w projekcie domu to wejście, które:

 • jest widoczne z pomieszczenia wewnątrz domu, najlepiej kuchni - takie rozwiązanie daje nam pełną kontrolę na widoczność pukających do drzwi osób,


 • nie jest usytuowane z tyłu podwórza, i najlepiej, jeśli jest widoczne z ulicy,


 • zapewnia odpowiednią i wystarczającą ochronę przed wiatrem i deszczem,


 • ma odpowiedniej szerokości i wysokości schody - jeśli drzwi wejściowe otwierają się na zewnątrz musi być wystarczająco dużo miejsca na otwierające się skrzydło drzwi i stojące przed nim osoby,


 • podest i schody do drzwi wejściowych znajdują się jak najbliżej gruntu.


 • Na zdjęciu widoczne wyraźnie cofniete wejście względem innych elementów bryły tworzy naturalną wnękę wraz z osłaniającym ją dachem. Jest to projekt domu - DOM DOPASOWANY - autorstwa Biura Projektowego NNDOM.
  Na zdjęciu widoczne wyraźnie cofniete wejście względem innych elementów bryły tworzy naturalną wnękę wraz z osłaniającym ją dachem. Jest to projekt domu - DOM DOPASOWANY - autorstwa Biura Projektowego NNDOM.


  ATRAKCYJNE WEJŚCIE W PROJEKCIE DOMU

  Aby wejście do domu było atrakcyjne, cała bryła projektu domu powinna tworzyć harmonijną całość. Ładnie prezentują się wejścia usytuowane symetrycznie względem całej bryły projektu domu. Wejście zbytnio rozbudowane może zepsuć nawet najbardziej proporcjonalną bryłę w projekcie domu.

  Najważniejsze, aby wejście nawiązywało charakterem do całości projektu domu i komponowało się z architekturą projektu domu, zaś całość zostanie dopełniona ładną aranżacją zieleni wokół wejścia.

  Wejście położone symetrycznie względem bryły domu. Ten rodzaj wejścia jest otwarty, wyeksponowany, zaś ochroną przed deszczem jest zapewniona przez dodatkowy daszek. Na zdjęciu projekt domu - DOM PRZYTULNY - opracowany przez Biuro Projektowe NNDOM.
  Wejście położone symetrycznie względem bryły domu. Ten rodzaj wejścia jest otwarty, wyeksponowany, zaś ochroną przed deszczem jest zapewniona przez dodatkowy daszek. Na zdjęciu projekt domu - DOM PRZYTULNY - opracowany przez Biuro Projektowe NNDOM.


  Czytaj również:

  Zadzwoń do nas!
  Czekamy na twój telefon.
  • Numery telefonów
  • 71 345 65 00
  • 519 331 030
  Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
  Sprawnie i profesjonalnie
  • ...Najnowsze artykuły
  • Adaptacja projektu domu
  • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
  • czytaj więcej
  • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
  • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
  • czytaj więcej

  ...więcej artykułów