Poradnik inwestora

LUKARNY W PROJEKCIE DOMU

Poddasze powinno być dobrze doświetlone, wtedy mieszkanie w nim będzie prawdziwą przyjemnością. Najlepszym doświetleniem wnętrza poddasza jest naturalne światło słoneczne. W tym celu na dachu w projekcie domu stosowane są dwa podstawowe rodzaje doświetleń. Są to okna połaciowe oraz lukarny. Oprócz strony funkcjonalnej, elementy te współtworzą w projekcie domu jego architekturę. W pierwszej kolejności zapoznajmy się ze wszystkimi zaletami i wadami lukarn w projekcie domu.


FUNKCJA PODDASZA W PROJEKCIE DOMU

Jeśli decydujemy się na projekt domu z poddaszem użytkowym, musimy zastanowić się nad funkcjonalnością każdego z jego pomieszczeń. To między innymi od funkcji pomieszczenia będzie zależała jego wysokość oraz rodzaj doświetlenia. Dobrym przykładem może być pokój do pracy umieszczony na poddaszu. Wymaga on zatem przewidzenia w projekcie domu znacznie lepszego doświetlenia, niż np. sypialnia. Dlatego warto w takim pokoju umieścić większe okno.

Lukarny są bardzo częstym elementem stosowanym we współczesnych gotowych projektach domów. Na zdjęciu gotowy projekt domu z lukarnami - DOM SOLIDNY - autorstwa Biura Projektowego NNDOM.
Lukarny są bardzo częstym elementem stosowanym we współczesnych gotowych projektach domów. Na zdjęciu gotowy projekt domu z lukarnami - DOM SOLIDNY - autorstwa Biura Projektowego NNDOM.


PODSTAWOWE INFORMACJE O LUKARNACH W PROJEKCIE DOMU

Lukarny to bardzo efektowne, ale zarazem drogie rozwiązanie w projekcie domu. Wyróżniamy wiele rodzajów lukarn, o różnych wielkościach i kształtach, takich jak: lukarny proste, lukarny trójkątne, lukarny półokrągłe, czy typu 'wole oko'. Dobrze zaprojektowane lukarny w projekcie domu z pewnością stanowią efektowny element architektoniczny. Lukarny mają zatem nie tylko wpływ na wygląd dachu, ale i całego projektu domu jednorodzinnego.


ILOŚĆ I WIELKOŚĆ LUKARN NA DACHU W PROJEKCIE DOMU

Projektując koło siebie dwie lub więcej wąskich lukarn dla jednego pomieszczenia, pozbawiamy takie wnętrze funkcjonalności. Jego dobra aranżacja stanie się bardzo trudna. Znacznie bardziej opłaca się, z punktu widzenia funkcjonalnego, jak i ekonomicznego, zaprojektowanie w tym przypadku jednej szerszej lukarny, która obejmie daną połać dachu.

PARAMETRY DACHU STROMEGO

Lukarny to projektowane są w dużej mierze na dachach spadzistych (też inaczej zwanych stromymi). Aby możliwe było umieszczenie lukarny na dachu stromym, musi on spełniach dwa warunki:
  • kąt nachylenia dachu wynosi więcej niż 45o ;
  • wysokość ścianki kolankowej wynosi co najmniej 1 m.


  • Przy spełnieniu tych dwóch parametrów dachu, zaprojektowana w projekcie domu lukarna będzie funkcjonalna i łatwiejsza w aranżacji wnętrza (wykluczymy efekt tzw. wąskiego korytarza).

    OKNA W LUKARNIE W PROJEKCIE DOMU

    W lukarnie w projekcie domu okna znajdują się na wysokości od 85 cm do 100 cm od podłogi, czyli w jak normalnych pomieszczeniach pozbawionych skosów. Funkcjonalna lukarna to lukarna, w której wielkość okna wynosi co najmniej połowę pomieszczenia, w którym będzie się znajdować.

    KONSTRUKCJA LUKARNY W PROJEKCIE DOMU

    Lukarna to nic innego jak rodzaj tzw. nadbudówki. Na konstrukcję lukarny składają się zawsze trzy podstawowe elementy:
    1. pionowa ścianka frontowa wraz z oknem - dla bardzo szerokiej lukarny, konstrukcję ścianki frontowej wykonujemy z żelbetu. Jeśli jest w miarę wąska, wystarczy zwyczajna konstrukcja drewniana, w której montujemy okno. Kształt ścianki frontowej uzależniony jest bezpośrednio od rodzaju lukarny. Ściankę frontową możemy również wymurować tradycyjnie z tego samego materiału, jak zewnętrzne ściany domu;
    2. ścianki boczne - do wzniesienia ścianek bocznych z reguły stosowana jest konstrukcja drewniana szkieletowa, której poszycie jest wykonane z płyty OSB. Następnie płytę OSB wypełnia się ociepleniem, np. wełną mineralną. Ściankę można również wykonać w sposób tradycyjny murowany;
    3. zadaszenie - wiąże lukarnę z dachem. Daszek może przybierać różne kształty w zależności od typu zastosowanej w projekcie domu lukarny, np. płaski, owalny, trójkątny.


    Uwaga! Pamiętajmy, że każda jedna lukarna to dodatkowa powierzchnia do zabezpieczenia przed wilgocią i ocieplenia. Z tego względu musi być ona bardzo dokładnie wykończona, a jej obróbka blacharska i rynny wykonane solidnie.

    ZALETY LUKARN W PROJEKCIE DOMU

    Oprócz walorów estetycznych, największą zaletą lukarn jest znacznie większa powierzchnia użytkowa, którą możemy o wiele łatwiej zaaranżować i wykorzystać. Lukarny eliminują na swojej powierzchni skosy, zaś w oknach lukarn możliwe jest zamontowanie tradycyjnych parapetów. Inną zaletą lukarn jest fakt, iż można je zostawić otwarte podczas deszczu, czego nie można zrobić z oknami połaciowymi. Dostęp do okien w lukarnach i ich użytkowanie jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku okien połaciowych.

    Czytaj również:

    Zadzwoń do nas!
    Czekamy na twój telefon.
    • Numery telefonów
    • 71 345 65 00
    • 519 331 030
    Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
    Sprawnie i profesjonalnie
    • ...Najnowsze artykuły
    • Adaptacja projektu domu
    • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
    • czytaj więcej
    • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
    • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
    • czytaj więcej

    ...więcej artykułów