Poradnik inwestora

WYGODNY WIATROŁAP W PROJEKCIE DOMU

Wiatrołap, lub inaczej przedsionek, to obowiązkowy punkt w projekcie domu - gotowym lub indywidualnym. Normę tę reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury o Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ponadto, wiatrołap z reguły wywiera pierwsze wrażenie na wchodzących osobach, zatem obok funkcjonalności powinnien również być atrakcyjny pod względem wystroju wnętrza.


Przedsionek przede wszystkim spełnia dwie podstawowe funkcje:
 • stanowi barierę ochronną przed przedostawaniem się zimnego powietrza do wnętrza domu,
 • zapobiega dalszemu roznoszeniu brudu z ulicy, piasku, śniegu, czy wody do wnętrza domu.


 • Wygodny wiatrołap to pomieszczenie, gdzie będzie miejsce na swobodne ubieranie się co najmniej 2-3 osób. Na zdjęciu rzut parteru gotowego projektu domu - DOM FUNKCJONALNY XL - autorstwa Biura Projektowego NNDOM.
  Wygodny wiatrołap to pomieszczenie, gdzie będzie miejsce na swobodne ubieranie się co najmniej 2-3 osób. Na zdjęciu rzut parteru gotowego projektu domu - DOM FUNKCJONALNY XL - autorstwa Biura Projektowego NNDOM.


  Rzeczy, które powinny znajdować się w wiatrołapie to:
 • szafa na okrycia wierzchnie lub wieszaki,
 • szafka na buty,
 • wystaraczające miejsce na swobodne rozebranie się i ubranie paru osób.


 • Ponieważ to właśnie wiatrołap jest pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzą goście, wywiera on na wchodzących z reguły pierwsze wrażenie mówiące o całym wnętrzu domu. Dobrze, jeśli będzie ono pozytywne, zatem ważne, aby wiatrołap był elegancki i synchronizował się ze stylem wnętrza całego domu.

  W projekcie domu wiatrołap powinien być zaprojektowany z uwzględnieniem wszystkich jego funkcji. Wygodny wiatrołap to pomieszczenie, gdzie będziemy mogli swobodnie ubrać się, usiąść i założyć buty, czy powiesić ubranie wierzchnie.


  PRZEDSIONEK I HOL

  Bardzo często w gotowych projektach domów przedsionek projektowany jest razem z holem. W przypadku, gdy sam wiatrołap jest o niewielkiej powierzchni w projekcie domu, można niektóre jego funkcje przesunąć do holu. W holu możemy na przykład już żegnać gości, możemy tutaj również umieścić szafę i chować wierzchnie ubrania wchodzących. Funkcjonalnie pod kątem gości będzie również umieszczenie blisko toalety, wejścia do salonu lub jadalni.

  Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem w gotowym projekcie domu jest usytuowanie wejścia z przedsionka do osobnej garderoby. Na zdjęciu rzut parteru gotowego projektu domu - DOM Z OKIENNICAMI - autorstwa Biura Projektowego NNDOM.
  Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem w gotowym projekcie domu jest usytuowanie wejścia z przedsionka do osobnej garderoby. Na zdjęciu rzut parteru gotowego projektu domu - DOM Z OKIENNICAMI - autorstwa Biura Projektowego NNDOM.


  POŁĄCZENIE WIATROŁAPU Z INNYMI POMIESZCZENIAMI

  W gotowych projektach domów bardzo często łączy się przedsionek z innymi gospodarczymi pomieszczeniami, takimi choćby jak garaż, czy kotłownia. Natomiast rzadko projektuje się obecnie schody w przedsionku. Takie rozwiązanie ma rację bytu w przypadku, jeśli mają one prowadzić do osobnej pracowni, czy mieszkania. Mało funkcjonalne w projekcie domu jest rozwiązanie umieszczenia toalety w wiatrołapie.


  SIEŃ

  Sień to pomieszczenie w gotowym projekcie domu, które prowadzi prosto do salonu lub innej dużej i otwartej dziennej strefy. Takie rozwiązanie funkcjonalne w projekcie domu sprawi, iż jego wnętrze będzie sprawiało wrażenie otwartej przestrzeni oraz nada jemu ciepłego klimatu. Ponadto, otwarta przestrzeń zapobiega tworzeniu się zatorów w przejściu, jeśli mamy często dużą ilość gości.

  Czytaj również:

  Zadzwoń do nas!
  Czekamy na twój telefon.
  • Numery telefonów
  • 71 345 65 00
  • 519 331 030
  Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
  Sprawnie i profesjonalnie
  • ...Najnowsze artykuły
  • Adaptacja projektu domu
  • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
  • czytaj więcej
  • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
  • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
  • czytaj więcej

  ...więcej artykułów