Poradnik inwestora

MNIEJ POPULARNE ELEWACJE W PROJEKCIE DOMU

W projekcie domu możemy zastosować również mniej popularne materiały elewacyjne. Obecnie rzadko już możemy spotkać się z gotowym projektem domu pokrytym sidingiem, który był popularny 20-30 lat temu. Z drugiej strony takie materiały elewacyjne, jak blacha czy płyty kompozytowe, są bardzo rzadko stosowane w projektach domów jednorodzinnych z uwagi na bardzo wysoki koszt wykonania.


SIDING

Siding jako elewacja w projekcie domu przeżywał swój rozkwit w latach 80tych i 90tych. Siding to panele z materiału PCV, w szerokiej gamie kolorów, przypominające układ kilku desek elewacyjnych. Siding montuje się niezwykle prosto i nawet nie mający wprawy Inwestor może sam taką elewację zamontować. Ponadto, siding nie wymaga większej konserwacji, ani impregnacji.

Obecnie siding, jako materiał elewacyjny, jest bardzo rzadko stosowany w gotowych projektach domów.
Obecnie siding, jako materiał elewacyjny, jest bardzo rzadko stosowany w gotowych projektach domów.


Dzisiaj, w dobie dużego nacisku na ekologię, już rzadko stosuje się siding jako elewację w projektach domów gotowych. To rozwiązanie stało się nieekologiczne, mało estetyczne i sztuczne, a na dodatek bardzo brzydko się starzeje.


BLACHA

Jest to najdroższe rozwiązanie spośród wszystkich powyższych materiałów elewacyjnych. Ze względu na fakt, iż jest to rozwiązanie drogie i niezwykle odważne, bardzo rzadko w gotowym projekcie domu spotykamy się z tym rodzajem okładziny elewacyjnej. Blacha stosowana na elewację jest to specjalnie przygotowana blacha cynkowo-tytanowa.

Oprócz gładkiej blachy, blachę cynkowo-tytanową możemy również dostać w wersji perforowanej.
Oprócz gładkiej blachy, blachę cynkowo-tytanową możemy również dostać w wersji perforowanej.


Blachę możemy dostać w dwóch barwach:
 • szaroniebieskiej,
 • grafitowej.

 • Takie kolory są możliwe dzięki fabrycznemu patynowaniu, co również zabezpiecza elewację. Wszelkie nieduże zabrudzenia usuwamy za pomocą wody, zaś do tych większych musimy użyć już specjalnych włóknin czyszczących, lub wełny ze szlachetnej stali.

  Podsumowując, jeśli upatrzony przez nas gotowy projekt domu przewiduje zastosowanie blachy cynkowo-tytanowej, zastanówmy się dobrze czy stać nas na tak drogie rozwiązanie. Pamiętajmy również, iż wykonując gotowy projekt domu bez blachy nie uzyskamy takiego efektu, jak zaprezentowany na wizualizacji z blachą.


  PŁYTY KOMPOZYTOWE

  Płyty kompozytowe w projekcie domu jednorodzinnego są bardzo rzadko stosowane ze względu na ich wysoką cenę. Częściej możemy spotkać je na budynkach użyteczności publicznej. Płyty kompozytowe powstają w 90% z masy cementowej i w 10% z włókien syntetycznych. Jest to materiał elewacyjny w projekcie domu niezwykle trwały, odporny na wszelkie niekorzystne czynniki atmosferyczne.

  Płyty kompozytowe niezmiernie rzadko się stosuje w projektach domów, częściej można je spotkać na elewacjach budynków użyteczności publicznej.
  Płyty kompozytowe niezmiernie rzadko się stosuje w projektach domów, częściej można je spotkać na elewacjach budynków użyteczności publicznej.


  Czytaj również:

  Zadzwoń do nas!
  Czekamy na twój telefon.
  • Numery telefonów
  • 71 345 65 00
  • 519 331 030
  Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
  Sprawnie i profesjonalnie
  • ...Najnowsze artykuły
  • Adaptacja projektu domu
  • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
  • czytaj więcej
  • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
  • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
  • czytaj więcej

  ...więcej artykułów