Poradnik inwestora

OKNA POŁACIOWE W PROJEKCIE DOMU

Okno połaciowe na dachu w projekcie domu jest najprostszym i najtańszym sposobem na dobre doświetlenie poddasza użytkowego. Mają one szereg zalet i stanowią nie lada konkurencję dla bardziej kosztownych i pracochłonnych lukarn. Okna połaciowe świetnie komponują się w połać dachową i jego pokrycie, oraz nie zakłócają architektury całego projektu domu.


PODSTAWOWE INFORMACJE

Zastosowanie okien połaciowych nie jest uzależnione od kąta nachylenia dachu, jak w przypadku lukarn. Ich montaż w połaci dachowej jest prosty. Okna połaciowe nie wymagają wznoszenia żadnych dodatkowych elementów konstrukcji na dachu (ścianki frontowe, boczne).

Ważne jest, że okna połaciowe możemy zainstalować w każdym momencie, nawet po wzniesieniu domu jednorodzinnego, przy czym taka zmiana nie będzie się wiązać ze zmianą w konstrukcji domu.

Okna połaciowe stanowią ważny element doświetlenia wnętrza poddasza w projekcie domu.
Okna połaciowe stanowią ważny element doświetlenia wnętrza poddasza w projekcie domu.


RODZAJE OKIEN POŁACIOWYCH

Obecnie producenci oferują bogatą gamę różnych rodzajów okien dachowych, które mogą się między innymi różnić sposobem ich otwierania. Wyróżniamy okna:
  • obrotowe,
  • uchylno-obrotowe,
  • wysokoosiowe (oś obrotu na 3/4 wysokości),
  • Interesującym rozwiązaniem jest system elementów, złożonych z okien połaciowych i drzwi, które razem tworzą balkon. Dużą zaletą tego systemu jest to, iż to rozwiązanie nie wymaga dodatkowych prac konstrukcyjnych.


    FUNKCJE OKIEN POŁACIOWYCH W PROJEKCIE DOMU

    Okna połaciowe to najlepszy sposób na dobre doświetlenie wnętrza w projekcie domu. Należy zdawać sobie sprawę, iż okna połaciowe wpuszczają od 30% do nawet 50% światła słonecznego więcej w porównaniu z konkurencyjnym rozwiązaniem, jakim są lukarny.

    Okna połaciowe, aby spełniały dobrze swoją funkcję, koniecznie należy dobrze dobrać. Zbyt duże okno połaciowe latem może stać się bardzo uciążliwe bez dodatkowych akcesoriów do jego zacienienia, zaś zbyt małe będzie niedostatecznie doświetlało wnętrze pomieszczenia.

    Generalnie obowiązuje ogólna zasada, że szyba okna połaciowego powinna wynosić w przybliżeniu 1/8 powierzchni podłogi pomieszczenia, w którym będzie się znajdować.

    Warto znać zasadę, iż kilka okien połaciowych blisko siebie da lepszy rezultat niż jedno duże, o tej samej powierzchni, co wszystkie małe razem. Kolejną zasadą w prawidłowym doborze okien połaciowych w projekcie domu jest to, że tym dłuższe okno, im mniejszy kąt nachylenia połaci dachowej.


    INSTALACJA OKIEN NA DACHU

    Standardowo okna połaciowe montowane są na krokwiach. Okno połaciowe możemy równie dobrze zamontować na łatach połaciowych w przypadku, gdy jest ono węższe od rozstawu krokwi.

    W odwrotnej sytuacji (okno szersze niż rozstaw krokwi) musimy zastosować specjalne poziome belki tzw. wymiany, które będą mieć za zadanie przejęcie i przeniesienie obciążeń na następne krokwie. Większość okien wyposażona jest w specjalne kołnierze uszczelniające, co gwarantuje ich poprawną izolację przeciwwodną na dachu.


    UMIEJSCOWIENIE OKIEN W PROJEKCIE DOMU

    W zależności od fantazji architekta, okna połaciowe w projekcie domu możemy dowolnie ze sobą komponować, np. grupować więcej mniejszych okien koło siebie, lub umieszczać je np. dwurzędowo.

    Bezpieczne i funkcjonalne umieszczenie okien w projekcie domu to:
  • wysokość 90 - 120 cm dla krawędzi dolnej okna,
  • wysokość 200 - 220 cm dla krawędzi górnej okna.


  • Stosując się do powyższych odległości, będziemy mieć gwarancję, że okna staną się w codziennym użytkowaniu funkcjonalne. Będzie można je łatwo otworzyć, pod nimi przejść, czy przez nie wyglądać.


    DODATKI DO OKIEN POŁACIOWYCH

    Warto zdecydować się na zakup rolet lub żaluzji na okna połaciowe. Dostępne są również elektryczne sterowniki do otwierania i zamykania okien wyżej położonych na połaciach dachowych w projekcie domu. Najnowocześniejsze modele mogą być również wyposażone w klapy wentylacyjne, które umożliwiają cyrkulację powierza, nawet przy zamkniętym oknie.

    Ponadto, razem z oknem połaciowym producenci załączają również cały sprzęt do jego montażu, np. kątowniki montażowe, wkręty, kliny, itd.


    WADY OKIEN POŁACIOWYCH W PROJEKCIE DOMU

    Głównymi wadami w użytkowaniu okien połaciowych może być ich uciążliwe odśnieżanie podczas zimy, oraz konieczność pamiętania o zamknięciu okien podczas deszczu.

    Czytaj również:

    Zadzwoń do nas!
    Czekamy na twój telefon.
    • Numery telefonów
    • 71 345 65 00
    • 519 331 030
    Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
    Sprawnie i profesjonalnie
    • ...Najnowsze artykuły
    • Adaptacja projektu domu
    • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
    • czytaj więcej
    • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
    • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
    • czytaj więcej

    ...więcej artykułów