Poradnik inwestora

TARAS W PROJEKCIE DOMU

Taras to idealne miejsce na sobotnie śniadanie w słoneczny poranek, czy na kolację pod gołym niebem. Taras może być umiejscowiony w projekcie domu tuż przy domu jednorodzinnym, lub w ogrodzie.


Na zdjęciu taras w gotowym projekcie domu - DOM SOLIDNY - autorstwa Biura Projektowego NNDOM.
Na zdjęciu taras w gotowym projekcie domu - DOM SOLIDNY - autorstwa Biura Projektowego NNDOM.


FUNKCJE TARASU W PROJEKCIE DOMU

Taras powinien:

 • łączyć wnętrze domu jednorodzinnego z ogrodem, całym otoczeniem;


 • latem służyć jako letni salonik;


 • jesienią i wiosną jako jadalnia czy ganek.


 • Jeśli dobrze umieścimy taras w projekcie domu, z pewnością część życia domowego przeniesie się na tę strefę powiększając w ten sposób znacznie przestrzeń życiową domowników.


  WYMIARY TARASU W PROJEKCIE DOMU

  Zestaw wypoczynku na taras zabiera około 5 m2 miejsca zatem, aby odpoczynek na tarasie był wygodny musimy zagwarantować powierzchnię około 10-15 m2 w kształcie przybliżonym do kwadratu.


  USYTUOWANIE TARASU WZGLĘDEM DOMU I OGRODU W PROJEKCIE DOMU

  Z całą pewnością umiejscowienie w projekcie domu tarasu od strony ogrodu będzie najbardziej komfortowe dla wszystkich domowników domu jednorodzinnego. W większości gotowych projektów domów taras umieszczany jest właśnie na ścianie od strony ogrodowej, nie frontowej.

  Jeśli dom jednorodzinny umieszczony jest w głębi działki, w takiej sytuacji nie pozostanie nam nic innego, jak umieszczenie tarasu od strony frontowej. Jednak takie rozwiązanie jest mało popularne i oczywiście o wiele mniej komfortowe dla domowników.


  EKSPOZYCJA TARASU WZGLĘDEM STRON ŚWIATA W PROJEKCIE DOMU

  Taras najczęściej eksponuje się od strony południowej lub południowo-zachodniej. Taka ekspozycja sprzyja opalaniu się w lecie. Jeśli chcemy, aby taras był położony bardziej w cieniu, gdzie będziemy szukać ochłody latem, a nie sposobności na opalanie, wówczas należy taras umiejscowić od strony wschodniej lub nawet północnej.

  Taras od strony wschodniej umożliwi nam przepiękne poranki, zaś taras od strony północnej umożliwi odpoczywanie w cieniu w środku dnia, mając przed sobą oświetlony światłem słonecznym ogród.


  TARAS ZADASZONY LUB OTWARTY W PROJEKCIE DOMU

  Główną zaletą zadaszonego tarasu w projekcie domu jest jego całkowite uniezależnienie od pogody. Taki taras daje cień, pozwala na jego swobodne użytkowanie, zarówno podczas silnych upałów, jak i deszczu. Z drugiej strony zadaszony taras ma swoje wady. Jest to przede wszystkim gorsza ekspozycja pomieszczeń sąsiadujących z tarasem na naturalne światło słoneczne oraz ograniczony widok z okien.

  INNE ROZWIĄZANIE - ALTANA

  W głębi ogrodu, jeśli jest on dostatecznie duży, możemy umieścić swobodnie stojącą altanę. Zaletą takiego rozwiązania jest z pewnością swobodniejsze grillowanie - dym z grilla nie wchodzi nam do wnętrza domu, jak również dłuższe imprezy nie będą przeszkadzały osobom przebywającym w domu.

  Czytaj również:

  Zadzwoń do nas!
  Czekamy na twój telefon.
  • Numery telefonów
  • 71 345 65 00
  • 519 331 030
  Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
  Sprawnie i profesjonalnie
  • ...Najnowsze artykuły
  • Adaptacja projektu domu
  • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
  • czytaj więcej
  • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
  • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
  • czytaj więcej

  ...więcej artykułów