Poradnik inwestora

KOMUNIKACJA W PROJEKCIE DOMU

Komunikacja w projekcie domu ma istotny wpływ na jego całkowitą powierzchnię użytkową. Dobra komunikacja w projekcie domu to komunikacja, która umożliwia sprawne poruszanie się pomiędzy pomieszczeniami, a jednocześnie jej powierzchnia jest zredukowana do niezbędnego i optymalnego minimum.

Na komunikację w projekcie domu składa się szereg pomieszczeń. Dobry projekt domu to projekt m.in. z optymalną powierzchnią przeznaczoną na komunikację.
Na komunikację w projekcie domu składa się szereg pomieszczeń. Dobry projekt domu to projekt m.in. z optymalną powierzchnią przeznaczoną na komunikację.


Wybierając gotowy projekt domu lub projektując dom jednorodzinny indywidualnie z architektem, zwróćmy szczególną uwagę na ciąg komunikacyjny. Na ciąg komunikacyjny składają się przede wszystkim następujące elementy:
 • przedsionek, inaczej zwany wiatrołapem;
 • korytarz, lub inaczej hol;
 • schody (w domach piętrowych).


 • Wiatrołap jest pierwszym pomieszczeniem w projekcie domu, które jest zarazem wizytówką całego wnętrza. Funkcjonaly i wygodny wiatrołap to pomieszczenie, które pomieści niezbędne minimum, takie jak: szafę na ubrania wierzchnie, mebel na buty, oraz wieszak na kurtki. Więcej o tym, jak zaprojektować ergonomiczny wiatrołap w artykule Wygodny wiatrołap w projekcie domu.

  Z reguły w projekcie domu wiatrołap przechodzi w hol - kolejne pomieszczenie należące do ciągu komunikacyjnego. Hol na parterze pozwala nam na przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami w projekcie domu. Zwróćmy uwagę, jaką powierzchnię użytkową ma hol w projekcie domu. Ponadto, przeanalizujmy jego kształt, szerokość, oraz długość.

  Wąski i długi hol będzie sprawiał, że wnętrze domu będzie ciasne, mało efektowne i przestronne. Z drugiej strony, zbyt duży i szeroki korytarz oznacza większą powierzchnię użytkową, a co za tym idzie wyższe koszty zrealizowania projektu domu. Nieregularny kształt korytarza również może okazać się trudny w aranżacji wnętrza.

  Powierzchnię szerszego holu możemy odpowiednio wykorzystać i zagospodarować. Jednym z rozwiązań takiego zagospodarowania może być np. wstawienie półek na książki.

  Jeśli zdecydowaliśmy się na projekt domu piętrowego, ciąg komunikacyjny powiększy nam się dodatkowo o schody, które przejdą płynnie na piętrze w kolejny hol. Wyróżniamy wiele różnych form schodów, jak i materiałów, z którego mogą one być wykonane. Pamiętajmy, że przestrzeń pod schodami również można śmiało wykorzystać na schowek.

  Bardzo często pomieszczenia w ciągu komunikacyjnym pokrywane są kafelkami, pod którymi umieszcza się z reguły ogrzewanie podłogowe. W ten sposób możemy uniknąć zbędnych grzejników na ścianach.

  Czytaj również:

  Zadzwoń do nas!
  Czekamy na twój telefon.
  • Numery telefonów
  • 71 345 65 00
  • 519 331 030
  Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
  Sprawnie i profesjonalnie
  • ...Najnowsze artykuły
  • Adaptacja projektu domu
  • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
  • czytaj więcej
  • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
  • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
  • czytaj więcej

  ...więcej artykułów