Poradnik inwestora

ILE ŁAZIENEK W PROJEKCIE DOMU

Każda łazienka to dodatkowy koszt w wykończeniu wnętrza domu jednorodzinnego, a w użytkowaniu dodatkowe sprzątanie. Dlatego warto zdefiniować potrzeby całej rodziny, co do ich ilości w domu jednorodzinnym tak, aby ich liczba była w projekcie domu optymalna. Poniżej wskazówki, według których możemy ustalić prawidłową ilość łazienek w naszym projekcie domu.

Zanim kupimy gotowy projekt domu dobrze zastanówmy się, jaka będzie optymalna ilość łazienek w naszym nowym domu jednorodzinnym.
Zanim kupimy gotowy projekt domu dobrze zastanówmy się, jaka będzie optymalna ilość łazienek w naszym nowym domu jednorodzinnym.


ILOŚĆ ŁAZIENEK A LICZBA KONDYGNACJI W PROJEKCIE DOMU

Podstawową zasadą w zdefiniowaniu liczby łazienek w projekcie domu jest liczba kondygnacji. Każda kondygnacja powinna zawierać minimum jedną łazienkę.

Na parterze w projekcie domu powinna znaleźć się łazienka lub toaleta przy części dziennej, jak najbliżej holu oraz kuchni. Z tej łazienki na pewno będą korzystać zarówno domownicy, jak i goście.

Rozmieszczenie i liczba łazienek na piętrze jest mocno uzależniona od naszych upodobań i potrzeb. Minimum to jedna łazienka z dostępem dla wszystkich domowników.

Jeśli projekt domu przewiduje np. warsztat w podpiwniczeniu lub gabinet, który będzie pełnił funkcję pracowni, warto zaplanować tam małą toaletę z w.c.


LICZBA DOMOWNIKÓW

W korzystaniu z łazienki najbardziej krytyczną porą dnia w korzystaniu z łazienki jest zazwyczaj poranek. Zastanówmy się wspólnie i odpowiedzmy sobie na poniższe pytania:
 • Ile docelowo będzie mieszkańców w domu jednorodzinnym?
 • Ile osób korzysta na raz z łazienki w krytycznych porach dnia?
 • Jak często korzystamy z łazienki?
 • Jakie są upodobania przyszłych domowników?
 • Jak często będziemy nocować gości?


 • Jeśli zdecydowaliśmy się na niewielki projekt domu, w którym zamieszkają docelowo dwie lub trzy osoby, jedna łazienka powinna zaspokoić wszystkie potrzeby. Przy części dziennej dobrze, aby projekt domu przewidywał również małą toaletę.

  Gdy planujemy zakup średniego projektu domu pod czteroosobową rodzinę, warto rozważyć dwie osobne łazienki oraz toaletę tuż przy części dziennej w parterze domu.

  W przypadku większego projektu domu dla pięcio- czy sześcioosobowej rodziny, oprócz dwóch łazienek przy sypialniach, można rozważyć salon kąpielowy.


  LICZBA PIONÓW KANALIZACYJNYCH W PROJEKCIE DOMU

  Wszystkie pomieszczenia w projekcie domu, z których będą odprowadzane nieczystości, ścieki, i gdzie musi być doprowadzona woda, powinny być umiejscowione jak najbliżej siebie. Taki zabieg jest stosowany w celu zminimalizowania liczby pionów wentylacyjnych oraz kanalizacyjnych.

  Ponadto, same położenie pionów kanalizacyjnych determinuje rozkład wanny, toalety, czy kabiny prysznicowej w łazience w projekcie domu.


  OPTYMALNA WIELKOŚĆ ŁAZIENKI

  Dla toalet przy części dziennej w parterze minimalna wymagana powierzchnia to 1,60 m2 dla toalety, gdzie umywalka jest umieszczona na wprost w.c. Jeśli umywalkę zaplanujemy na prostopadłej ścianie, na której umiejscowione jest w.c. powierzchnia minimalna wyniesie tylko 1,35 m2.

  Możemy również zdecydować się na niewielką toaletę wraz z prysznicem przy części dziennej. Umieszczając wszystkie trzy elementy łazienki, czyli prysznic, umywalkę oraz w.c. na jednej ścianie, łazienka powinna mieć minimalnie 3,65 m2. Jeśli umywalkę oraz w.c umieścimy na dwóch prostopadłych do siebie ścianach, wówczas minimum potrzebne na łazienkę zmniejszy się do 2,85 m2.

  Minimum dla łazienki z pralką i dwiema umywalkami lub umywalką oraz bidetem to odpowiednio minimum 5,15 m2 oraz 5,55 m2.

  Uwaga! Pamiętajmy, że wszystkie urządzenia w łazience powinny być rozmieszczone w taki sposób, aby użytkowanie ich było w pełni wygodne i bezproblemowe.

  Czytaj również:

  Zadzwoń do nas!
  Czekamy na twój telefon.
  • Numery telefonów
  • 71 345 65 00
  • 519 331 030
  Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
  Sprawnie i profesjonalnie
  • ...Najnowsze artykuły
  • Adaptacja projektu domu
  • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
  • czytaj więcej
  • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
  • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
  • czytaj więcej

  ...więcej artykułów