PODDASZE W PROJEKCIE DOMU
Poddasze - jego przestrzeń, kształt, możliwości aranżacji ściśle powiązane są z formą dachu, kątem jego nachylenia oraz rodzajem zastosowanej konstrukcji więźby dachowej w projekcie domu.
Faktem jest, iż zagospodarowanie poddasza znacznie powiększa powierzchnię użytkową projektu domu. W celu przystosowania poddasza do zamieszkania musimy tą powierzchnię odpowiednio przystosować, tzn. uszczelnić, ocieplić, obudować oraz zaopatrzyć w dobrą wentylację. Poniżej przyjrzyjmy się trzem rodzajom dachów oraz konsekwencjami, które niosą ze sobą. DACH DWUSPADOWY W PROJEKCIE DOMU Dach dwuspadowy jest to obok dachu jednospadowego, najprostsza i najłatwiejsza do wykonania konstrukcja dachowa. Co ważniejsze, dach dwuspadowy stwarza największe i najlepsze możliwości aranżacji całego poddasza. Poddasze użytkowe pod dachem dwuspadowym w projekcie domu stanowi w przybliżeniu 45% użytkowej powierzchni całego projektu domu. Wnętrze pod dachem dwuspadowym jest łatwe w aranżacji ze względu na duże połacie i regularny układ skosów. Użytkowa powierzchnia poddasza jest bardzo zbliżona w rozmiarach do tej na parterze. W ten sposób możemy być pewni, iż cała strefa prywatna pomieści się na poddaszu bez problemu. Jeśli chodzi o skosy, to znajdziemy je tylko wzdłuż okapów na dwóch równoległych do siebie ścianach (a nie na wszystkich czterech, jak w przypadku dachu czterospadowego). Konstrukcja więźby dachowej w projekcie domu z dachem dwuspadowym zależy od rozpiętości ścian zewnętrznych. Najczęściej stosuje się konstrukcję krokwiową dla małych rozpiętości, oraz krokwiowo-jętkową dla większych. Powyżej 9 m rozpiętości ścian zewnętrznych należy zastosować w konstrukcji więźby słupy, które wpłyną na aranżację wnętrza, jak i jej podział.
DACH CZTEROSPADOWY W PROJEKCIE DOMU Poddasze pod dachem czterospadowym w projekcie domu stanowi średnio 42% całkowitej powierzchni użytkowej projektu domu, zatem ten rodzaj dachu w dużym stopniu ogranicza przestrzeń użytkową poddasza. Pod dachem czterospadowym z każdej strony jesteśmy ograniczeni skosami przy ścianach, powstałe poddasze jest trudniejsze do podzielenia. Konstrukcja więźby dachowej dachu czterospadowego w projekcie domu jest z reguły płatwiowo-kleszczowa, co wymusza pojawienie się słupów na poddaszu. W przeciwieństwie do poddasza pod dachem dwuspadowym, poddasze pod dachem czterospadowym jest znacznie mniejsze niż powierzchnia jego parteru. Na takim poddaszu ciężko będzie pomieścić wszystkie pomieszczenia ze strefy prywatnej. Większą powierzchnię poddasza możemy uzyskać projektując większą podstawę bryły np. umieszczając w bryle garaż. DACH WIELOSPADOWY W PROJEKCIE DOMU Poddasze powstające pod dachem wielospadowym w projekcie domu jest bardzo obszerne i atrakcyjne. Ze względu na większą ilość przecinających się dachów dwuspadowych, pojawia się tutaj więcej ścian szczytowych, co ma duży wpływ na dzielenie przestrzeni poddasza, jak i jego doświetlenie. W przypadku, gdy bazą dachu wielospadowego jest dach czterospadowy, przestrzeń poddasza nabiera innego kształtu, ograniczając możliwości jego zagospodarowania i aranżacji poprzez skomplikowane i liczne kosze oraz naroża. | ||||
| ||||
Czytaj również: