Poradnik inwestora

PROJEKT DOMU NA WĄSKĄ DZIAŁKĘ

Pojęcie wąskiej działki ciężko precyzyjnie sformułować. Przykładem wąskiej działki może być działka o szerokości frontowej 18 m. Od tego musimy odjąć po bokach 4 m w przypadku, gdy mówimy o ścianie z oknem, zaś 3 m, jeśli okna nie ma. Zatem na front domu pozostaje nam od 10 do 12 m. Takie usytuowanie projektu domu na działce od jej granicy wynika z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie Warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.


Przykładem dobrego projektu domu na wąską działkę może być projekt domu - DOM FUNKCJONALNY - autorstwa Biura Projektowego NNDOM. Szerokość elewacji frontowej w tym projekcie domu wynosi 10,12 m.
Przykładem dobrego projektu domu na wąską działkę może być projekt domu - DOM FUNKCJONALNY - autorstwa Biura Projektowego NNDOM. Szerokość elewacji frontowej w tym projekcie domu wynosi 10,12 m.


W takim przypadku musimy szukać projektów domów na wąską działkę, zatem nasze pole wyboru w pewnym stopniu zostaje ograniczone. Wąska działka w projekcie domu pociąga za sobą szereg potencjalnych konsekwencji. Poniżej najważniejsze z nich.

 1. BLISKIE SĄSIEDZTWO


 2. W przypadku, gdy sąsiad również posiada wąską działkę i odsunął swój dom 4 m od granicy, daje nam to łączną odległość między dwoma domami 8 m. Jest to naprawdę niewiele. Taka odległość nie gwarantuje nam praktycznie żadnej intymności i sprawia, że sąsiedzi "wszystko widzą". Ponadto, bliskie położenie domu sąsiada może spowodować zacienienie naszego domu (gorszy dostęp do bezpośredniego światła słonecznego).

 3. WĄSKI FRONT PROJEKTU DOMU


 4. Projekt domu na wąskiej działce możemy usytuować węższym bokiem od frontu. W takim przypadku ganek i strefa wejściowa do domu znajdzie się z jego boku. Rozwiązanie to jednak wymusza dłuższe dojście do wejścia domu, które jest na dodatek mniej czytelne.

  Kolejny rozwiązaniem jest wybranie projektu o wąskim froncie z wejściem z przodu. Z reguły w takim projekcie domu komunikacja staje się również wydłużona.

  Bardzo często wąska działka wymusza wybór projektu domu piętrowego. Projekt domu parterowego, aby w pełni go zaprojektować zgodnie z programem funkcjonalnym, wymaga niestety dużej powierzchni działki. Często okazuje się, że na wąskiej działce projekt domu parterowego nie ma szans na realizację.

 5. ŚCIANY BEZ OKIEN W PROJEKCIE DOMU


 6. Zamiast odsuwać się 4 m od granicy działki możemy odsunąć się tylko 3 m. Chcąc zyskać 1 m domu więcej ściana domu sąsiada, jak i nasza ściana, nie może posiadać żadnych otworów okiennych, lub drzwiowych. W ten sposób w projekcie domu powstaje 'brzydka', ślepa ściana w bocznej elewacji domu, tudzież po obydwu jej stronach. Taki projekt domu nie wygląda efektownie. Co więcej tracimy dużo naturalnego doświetlenia światłem słonecznym, wnętrze domu jest zatem ciemne.

 7. KŁOPOT Z USYTUOWANIEM GARAŻU NA PZT


 8. Projekty domów na wąską działkę posiadają z reguły garaż wysunięty na froncie do przodu. Takie rozwiązanie garażu w bryle projektu domu to najdogodniejszy dojazd do niego. Jeśli garaż umieścimy z tyłu działki, droga dojazdowa do niego niestety zabierze nam dużą część i tak skromnego pasa zieleni. Garaż od frontu w projekcie domu może dla niektórych zaburzać estetykę bryły domu, bowiem w takim usytuowaniu stanowi bardzo wyeksponowany element domu.

Czytaj również:

Zadzwoń do nas!
Czekamy na twój telefon.
 • Numery telefonów
 • 71 345 65 00
 • 519 331 030
Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
Sprawnie i profesjonalnie
 • ...Najnowsze artykuły
 • Adaptacja projektu domu
 • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
 • czytaj więcej
 • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
 • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
 • czytaj więcej

...więcej artykułów