Poradnik inwestora

NAJPOPULARNIEJSZE ELEWACJE W PROJEKCIE DOMU CZ.2

Poniżej kolejne trzy rozwiązania elewacyjne: kamień, cegła i płytka klinkierowa, oraz obmurówka.


KAMIEŃ

Na wizualizacjach gotowych projektów domów możemy również spotkać się z innym materiałem elewacyjnym - kamieniem. Jest to jednak materiał rzadko stosowany. Taką elewację wykonujemy, podobnie jak deski elewacyjne, w metodzie lekko suchej. Kamień, a dokładnie kształtki kamienne powstają z wibroprasowanego betonu, tudzież kruszywa marmurowego, które wiązane są cementem. Tak wytworzone kształtki mocujemy do ścian domu dzięki specjalnym profilom, bez konieczności używania zaprawy.

Kamień, jako materiał elewacyjny w projekcie domu - na zdjęciu dom w całości pokryty kamieniem stwarza wrażenie, że dom jest ciężki i solidny.
Kamień, jako materiał elewacyjny w projekcie domu - na zdjęciu dom w całości pokryty kamieniem stwarza wrażenie, że dom jest ciężki i solidny.


Elewacja z kamienia w projekcie domu ma szereg zalet. To przede wszystkim bardzo duża wytrzymałość na wodę, wszelkie uszkodzenia mechaniczne i niezwykle prosta konserwacja. Taką elewację myjemy wodą pod ciśnieniem raz na kilka lat. Jedynym ograniczeniem kształtek kamiennych w projekcie domu jest ich duży ciężar. Z uwagi na to możemy je stosować tylko na domach do dwóch kondygnacji.


CEGŁA I PŁYTKA KLINKIEROWA

Klinkier jest dość często stosowanym materiałem elewacyjnym w projekcie domu. Jego główne zalety to:
 • niezwykła trwałość,
 • odporność na wszelkie uszkodzenia mechaniczne,
 • brak wymogów konserwacji
 • .
  Cegły klinkierowe produkowane są w kilku barwach jednolitych, jak i niejednolitych. Tradycyjna cegła klinkierowa jest koloru ceglasto-pomarańczowego, ale możemy dostać również żółte, brązowe, czerwone, żółto-brązowe, etc.

  W projekcie domu cegła klinkierowa to ostatnia warstwa ściany trójwarstwowej. Pod cegłę klinkierową musimy przewidzieć większy fundament. Takiego zabiegu nie wymaga płytka klinkierowa, która nakleja się na elewację. Do złudzenia przypomina ona cegłę klinkierową. Płytka klinkierowa ma zastosowanie w elewacji projektu domu zwłaszcza, jeśli mamy nią pokryć tylko częściowe fragmenty na elewacji, wstawki. Należy jednak pamiętać, iż płytka klinkierowa jest rozwiązaniem mniej trwałym od cegły.


  OBMURÓWKA

  Dolne obramowanie widoczne na większości wizualizacji gotowych projektów domów to tak zwana obmurówka. Nie wszystkie projekty domów ją zawierają, jednak elewacja wykończona obmurówką nadaje elegancji naszemu projektowi domu. Dodatkowo jest to rozwiązanie bardzo praktyczne i trwałe, chroni nasz dom przed zabrudzeniem i wilgocią.

  Obmurówka stanowi bardzo ładny i elegancki element elewacji w projekcie domu. Na zdjęciu projekt domu Biura Projektowego NNDOM - DOM ERGONOMICZNY XL, gdzie zaprojektowano obmurówkę z cegły klinkierowej.
  Obmurówka stanowi bardzo ładny i elegancki element elewacji w projekcie domu. Na zdjęciu projekt domu Biura Projektowego NNDOM - DOM ERGONOMICZNY XL, gdzie zaprojektowano obmurówkę z cegły klinkierowej.


  Obmurówka musi opierać się na fundamencie, gdzie połączona musi być dokładnie z warstwą nośną. Obmurówkę wykonuje się z materiałów takich jak: klinkier, cegła licowa, bloczki silikatowe, lub kamienia. Wszystkie te materiały muszą spełniać jeden podstawowy warunek: muszą być odporne na warunki atmosferyczne.

  Wybór elewacji nie jest determinowany tylko i wyłącznie naszym gustem. Głównie jest to wypadkowa technologii, w której jest zaprojektowany dom, i w której będzie on wznoszony. Więcej o relacji między technologią, a elewacją w projekcie domu w artykule Elewacje a technologia w projekcie domu.

  Czytaj również:

  Zadzwoń do nas!
  Czekamy na twój telefon.
  • Numery telefonów
  • 71 345 65 00
  • 519 331 030
  Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
  Sprawnie i profesjonalnie
  • ...Najnowsze artykuły
  • Adaptacja projektu domu
  • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
  • czytaj więcej
  • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
  • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
  • czytaj więcej

  ...więcej artykułów