Poradnik inwestora

10 ZASAD DOBREGO PROJEKTU DOMU - CZ.2

Poniżej kolejna porcja zasad dobrego projektu domu:
 1. Położenie spiżarni w projekcie domu - najlepiej tuż przy kuchni

  Te dodatkowe pomieszczenie w projekcie domu nie musi być wielkie, ale jest niezmiernie przydatne na wszelkie dodatkowe zapasy żywności, przetworów, czy urządzeń, na które już nie ma miejsca w szafkach kuchennych. Wejście do spiżarni z kuchni lub bardzo blisko kuchni to najbardziej funkcjonalne rozwiązanie w projekcie domu. Bardzo często w projekcie domu na spiżarnię adaptuje się przestrzeń pod schodami, która nie może funkcjonować jako normalne pomieszczenie, natomiast świetnie się sprawdza jako spiżarnia.


 2. W gotowym projekcie domu DOM ROZSĄDNY, autorstwa Biura Projektowego NNDOM, spiżarnia o wymiarach 2,9 m <sup>2</sup> znajduje się bezpośrednio przy kuchni.
  W gotowym projekcie domu DOM ROZSĄDNY, autorstwa Biura Projektowego NNDOM, spiżarnia o wymiarach 2,9 m2 znajduje się bezpośrednio przy kuchni.


 3. Usytuowanie kotłowni w projekcie domu i jej rozmiary

  W przypadku, gdy decydujemy się na projekt domu parterowego z poddaszem użytkowym, przeanalizujmy położenie kotłowni. Jeśli w projekcie domu kotłownia usytuowana jest tuż pod sypialnią, to wówczas podczas sezonu grzewczego z dużym prawdopodobieństwem będziemy słyszeć odgłosy pracującego pieca grzewczego.

  Dobrze, żeby sama kotłownia w projekcie domu była trochę większa, z osobnym wyjściem na zewnątrz i z możliwością przystosowania jej na paliwo stałe. Wyjście z kotłowni na zewnątrz w projekcie domu umożliwia przechowywanie w niej również sprzętów niezbędnych do porządkowania ogrodu.


 4. Optymalna wielkość komunikacji w projekcie domu

  Tak naprawdę komunikacja w gotowym projekcie domu nie spełnia żadnej dodatkowej funkcji poza przemieszczaniem się. Owszem, jeśli jest duża, możemy wykorzystać ją na przykład na regały na książki, półki lub szafy. Jednak warto, aby w projekcie domu ograniczyć jej rozmiary do niezbędnego minimum podczas pracy z architektem lub pamiętać o tej zasadzie przeglądając projekty domów gotowych.


 5. Odpowiedni kąt nachylenia schodów w projekcie domu

  Należy zwrócić uwagę, aby kąt nachylenia schodów w gotowym projekcie domu nie był zbyt duży. Takie schody będą bardzo strome, a tym samym niebezpieczne dla domowników, jak również niewygodne i nieprzyjemne dla użytkowników. Będą stanowiły podświadomą barierę komunikacyjną. Przepis na wygodne schody zawarty jest we wzorze matematycznym 2h+s=62-65 cm, gdzie h to wysokość stopnia, a s to jego głębokość.


 6. Przemyślany układ salonu w projekcie domu

  Kupując gotowy projekt domu lub projektując dom z architektem, warto zastanowić się, jak umeblujemy salon (inaczej zwany pokojem dziennym). Jeśli nie przemyślimy tego dobrze, może okazać się, że mamy trzydzieści metrów kwadratowych salonu, w którym nie możemy ustawić ani mebla ani telewizora, a kominek stoi z boku. Dlatego warto już na papierze zaplanować w projekcie domu salon wraz z przybliżonym ustawieniem mebli, które przewidujemy tam umieścić.


 7. Pralnia z suszarnią w projekcie domu

  O pralni z suszarnią warto w projekcie domu koniecznie pomyśleć. To miejsce będzie służyć nam na: a) składowanie brudnych rzeczy, b) pralkę, c) suszenie wypranych rzeczy, d) żelazko i deskę do prasowania. Zaledwie parę dodatkowych metrów kwadratowych, a korzyści funkcjonalne, jakie z nich płyną, są nie do przecenienia!


Czytaj również:

Zadzwoń do nas!
Czekamy na twój telefon.
 • Numery telefonów
 • 71 345 65 00
 • 519 331 030
Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
Sprawnie i profesjonalnie
 • ...Najnowsze artykuły
 • Adaptacja projektu domu
 • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
 • czytaj więcej
 • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
 • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
 • czytaj więcej

...więcej artykułów