Poradnik inwestora

WNĘTRZE SALONU W PROJEKCIE DOMU

Salon w projekcie domu musi tak być zaprojektowany, aby móc w nim funkcjonalnie rozmieścić najważniejsze sprzęty oraz oświetlenie. W zależności od potrzeb i powierzchni salonu, pomieszczenie to również możemy wystrefować. Poniżej przedstawiamy parę krytycznych punktów odnośnie urządzania wnętrza salonu.


Niski i bardzo miękki wypoczynek jest bardzo wygodny w leniuchowaniu, jednak może okazać się kłopotliwy dla gości oraz dla nas samych przy wstawaniu.
Niski i bardzo miękki wypoczynek jest bardzo wygodny w leniuchowaniu, jednak może okazać się kłopotliwy dla gości oraz dla nas samych przy wstawaniu.


 1. Wypoczynek, czyli kanapa oraz fotele - to główny sprzęt w salonie w projekcie domu. Jeśli zdecydujemy się na bardzo niski i miękki wypoczynek, wstawanie z nich może okazać się trudne, zaś półleżąca pozycja dla przychodzących gości może być zbyt krępująca. Niskie oparcia w wypoczynku będą sprawiać korzystne wrażenie, nie zacieśniając wnętrza salonu.


 2. Wypoczynek w kształcie narożnika - w przypadku wszelkich przemeblowań nie jest tak elastyczny we wnętrzu jak prosta kanapa.


 3. Wypoczynek z osobnych foteli i kanap - takie rozwiązanie będzie bardziej funkcjonalne i łatwiejsze w rozmieszczeniu we wnętrzu salonu w projekcie domu;


 4. Jednolity komplet mebli - nadaje wnętrzu elegancji, ale dla innych może wyglądać sztywno i nudno. Wtedy warto pozwolić sobie na jakiś ożywczy element, np. fotel w innym kolorze.


 5. Wypoczynek ze ściąganymi pokrowcami - jeśli w domu jednorodzinnym są małe dzieci, ściągane pokrowce mogą okazać się bardzo funkcjonalne.


 6. Meble na nóżkach - we wnętrzu nadadzą złudzenie lekkości, oraz ułatwią sprzątanie.


 7. Sprzęt RTV - obok wypoczynku to kolejni aktorzy we wnętrzu salonu.


 8. Kolekcja płyt CD, DVD, lub inne zbiory - warto na nie przewidzieć dobrze komponującą się szafkę lub półeczkę, czasami dobrym rozwiązaniem jest zaplanowanie już na etapie projektowania domu specjalnych wnęk w ścianach.


 9. Światło naturalne - zagwarantują nam duże okna i drzwi tarasowe (oczywiście, jeśli z salonu jest wyjście na taras) w projekcie domu.


 10. Oświetlenie sztuczne - bardzo ważny element we wnętrzu salonu w projekcie domu. Najlepiej, jeśli w salonie jest ono zróżnicowane na światło ogólne, miejscowe (inaczej funkcjonalne) oraz dekoracyjne. Przykładowo: do czytania książek bardzo wygodne jest światło z lampki podłogowej, do odpoczynku boczne światła np. z kinietów. 11. Rozmieszczenie wyposażenia w małym salonie będzie inne, niż w salonie o dużej powierzchni.

  W małym salonie wypoczynek i sprzęt ustawiany jest pod ścianami, zaś środek salonu przeznaczony jest na komunikację.

  W dużym salonie można pozwolić sobie na tzw. układ pejzażowy mebli - czyli na rozmieszczenie ich wolno, odsuwając je od ścian.

Czytaj również:

Zadzwoń do nas!
Czekamy na twój telefon.
 • Numery telefonów
 • 71 345 65 00
 • 519 331 030
Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
Sprawnie i profesjonalnie
 • ...Najnowsze artykuły
 • Adaptacja projektu domu
 • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
 • czytaj więcej
 • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
 • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
 • czytaj więcej

...więcej artykułów