Poradnik inwestora

OKNO POŁACIOWE CZY LUKARNA W PROJEKCIE DOMU

Okno połaciowe, czy lukarna na dachu w projekcie naszego nowego domu? Poniżej lista wszystkich plusów i minusów obydwu rozwiązań, która może nam ułatwić ostateczny wybór projektu domu.

 1. Lukarna podraża koszt budowy domu jednorodzinnego. Jest to droższe rozwiązanie, ze względu na koszt materiałów i robocizny. Na wzniesienie lukarny potrzebujemy o wiele więcej materiału w porównaniu z zamontowaniem okna połaciowego.


 2. Okno połaciowe jest prostsze i szybsze w wykonaniu niż lukarna;


 3. Lukarny wymagają specjalnych, dodatkowych konstrukcji, okna połaciowe nie.


 4. Wykonanie okna połaciowego jest obarczone o wiele mniejszym ryzykiem błędów wykonawczych niż wykonanie lukarny.


 5. Okna połaciowe wpuszczają średnio o 40% więcej światła słonecznego niż lukarny.


 6. Zastosowanie lukarn ograniczone jest na dachach stromych o określonych parametrach (kąt nachylenia, ścianka kolankowa), zaś okna połaciowe można stosować niezależnie od kąta nachylenia dachu.


 7. Warto zastanowić się nad stroną funkcjonalną, estetyczną i ekonomiczną obydwu rozwiązań. Odpowiednio do tych wniosków łatwiej nam będzie wybrać projekt domu.
  Warto zastanowić się nad stroną funkcjonalną, estetyczną i ekonomiczną obydwu rozwiązań. Odpowiednio do tych wniosków łatwiej nam będzie wybrać projekt domu.


 8. Dach z oknami połaciowymi jest w mniejszym stopniu narażony na przecieki niż dach z lukarnami, ponieważ nie posiada tylu załamań i koszy na połaciach dachowych w porównaniu z dachem z lukarnami w projekcie domu.


 9. Każda jedna zastosowana na dachu w projekcie domu lukarna to bardziej skomplikowana konstrukcja dachu.


 10. Zastosowanie lukarn wprowadza dodatkowe załamania na dachu, które przyczyniają się bezpośrednio do swobodnego odpływu wody z góry dachu. Brak załamań w przypadku zastosowania okien dachowych w projekcie domu.


 11. Lukarny zwiększają ryzyko zalegania śniegu na dachu. Brak takiego ryzyka przy zaprojektowanych oknach dachowych w projekcie domu.


 12. Każda lukarna to dodatkowa powierzchnia do ocieplenia i zaizolowania przed wodą i wilgocią, czego nie wymagają w takiej skali okna połaciowe.


 13. Lukarny to również dodatkowe nakłady pracy na solidną obróbkę blacharską i orynnowienie - znacznie trudniejsze i bardziej skomplikowane, niż w przypadku okien dachowych, do których producent z reguły załącza specjalne kołnierze uszczelniające.


 14. Lukarny gwarantują znacznie więcej powierzchni mieszkalnej na poddaszu w porównaniu z oknami połaciowymi.


 15. Lukarny eliminują skosy, które są trudniejsze i bardziej niewygodne w użytkowaniu.


 16. Lukarny normalnie użytkujemy, jak inne okna w przeciwieństwie do okien połaciowych, których użytkowanie jest znacznie trudniejsze. Lukarny umożliwiają zamontowanie parapetów w oknach, oraz zapewniają dogodny dostęp do okna i ich otwarcie.


 17. Duży plus lukarn to możliwość otwarcia okien nawet podczas deszczu, co jest niemożliwe w przypadku okien połaciowych.


 18. Wadą okien połaciowych jest konieczność ich odśnieżania w zimie - okna przysypywane są przez śnieg.

Czytaj również:

Zadzwoń do nas!
Czekamy na twój telefon.
 • Numery telefonów
 • 71 345 65 00
 • 519 331 030
Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
Sprawnie i profesjonalnie
 • ...Najnowsze artykuły
 • Adaptacja projektu domu
 • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
 • czytaj więcej
 • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
 • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
 • czytaj więcej

...więcej artykułów