DACH W PROJEKCIE DOMU - OGRANICZENIA
Dach stanowi jeden z najważniejszych elementów projektu domu. To właśnie dach chroni nas przed deszczem, wiatrem, czy temperaturą, czyli przed wszelkimi czynnikami atmosferycznymi. Z tego względu poprawny projekt dachu w projekcie domu jest sprawą kluczową. Z drugiej strony kształt, pokrycie dachu i jego kolorystyka w projekcie domu w dużej części determinuje jego indywidualny charakter.
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Przed wyborem gotowego projektu domu lub przed przystąpieniem z architektem do projektowania naszego wymarzonego domu należy w pierwszej kolejności sprawdzić warunki zabudowy naszej działki. Bowiem bardzo często okazuje się, iż kształt dachu, jego pokrycie i kolorystyka są z góry narzucone przez Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego warto zaznajomić się przed kupnem gotowego projektu domu, aby uniknąć sytuacji, w której już zakupiony projekt domu okaże się całkowiecie sprzeczny ze stawianymi przed nami wymaganiami. W przypadku, gdy MPZP stracił ważność bądź jest jego brak, należy zwrócić się do gminy o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowaniu Terenu. Wydane warunki MPZP mogą determinować nam poniższe elementy w projekcie domu: Projekt indywidualny czy projekt gotowy Zatem projektując dom razem z architektem lub wybierając gotowy projekt domu musimy dobrze zastanowić się nad kształtem dachu i rodzajem pokrycia. Nasze przemyślenia, propozycje i preferencje możemy od razu przedstawić architektowi, jeśli zdecydowaliśmy się na budowę domu według projektu indywidualnego.
W przypadku gotowego projektu domu, kształt dachu i jego elementy są już określone. Jeszcze na etapie adaptacji projektu domu możemy wprowadzić pewne modyfikacje, które umożliwią dopasowanie gotowego projektu domu do warunków zabudowy i naszych upodobań. Takie zmiany mogą jednak pociągnąć dodatkowe koszta. Jakie pokrycie dachowe w projekcie domu? Przy wyborze projektu domu zwróćmy także uwagę na pokrycie dachowe, jakie jest w nim zalecane. Na przykład dzięki dachówkom cementowym czy ceramicznym uzyskamy estetyczną powierzchnię dachu stromego. Z kolei, jeśli planujemy poddasze użytkowe, takie pokrycie zapewni odpowiednią temperaturę i dobry mikroklimat w pomieszczeniu. Pokrycie dachowe ma wpływ na ciężar konstrukcji w projekcie domu: dachówka ceramiczna wymaga cięższej i bardziej wytrzymałej konstrukcji w porównaniu z dachem wykonanym z blachodachówki. | ||||
| ||||
Czytaj również: