Poradnik inwestora

PROJEKT DOMU: INDYWIDUALNY CZY GOTOWY

Podjęliśmy właśnie decyzję o budowie Naszego Nowego Domu. Teraz będziemy potrzebowali projektu architektonicznego. Mamy do wyboru dwa wyjścia: możemy wybrać gotowy projekt domu lub zlecić indywidualne zaprojektowanie domu architektowi. Które rozwiązanie wybrać? Obydwa rozwiązania mają swoje zalety. Dlatego warto się z nimi zaznajomić i wziąć pod uwagę przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.GOTOWY PROJEKT DOMU

ZALETY

 1. Niski koszt projektu domu - koszt gotowego projektu domu to około 2,5 tys. zł, do tego trzeba doliczyć koszty adaptacji, czyli kolejne od 1,5 tys. zł do 2 tys. zł. Jeśli nie dokonujemy żadnych większych zmian (tzw. zmian istotnych) w projekcie domu to koszt całkowity gotowego projektu domu zamyka się w granicach 4 - 5 tys. zł.


 2. Bogata oferta projektów domów - niezwykle duży wybór wśród wręcz tysięcy gotowych projektów domów dostępnych na rynku polskim.


 3. Wybór i zakup projektu domu możliwy bez wychodzenia z domu - znaczną większość projektów domów można przeanalizować i zamówić przez internet.


 4. Możliwość zobaczenia projektu domu na wizualizacji, czyli jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji - wizualizacja obrazuje jak może wyglądać nasz dom. Uwaga! Musimy jednak pamiętać, iż ostateczny wygląd naszego domu będzie zależał bezpośrednio od nakładów, jakie zamierzamy ponieść na jego całkowite wykończenie.


 5. Możliwość przedyskutowania wad i zalet danego gotowego projektu domu na forum internetowym z osobami, które już wybudowały wybrany przez nas gotowy projekt domu.


 6. Krótki czas oczekiwania na projekt domu - gotowe projekty domów są praktycznie 'od ręki' gotowe do sprzedaży.


 7. Realizacje gotowych projektów domów do obejrzenia - dużo gotowych projektów domów już ktoś wybudował, niektóre pracownie udostępniają zdjęcia z realizacji swoich gotowych projektów domu.


Reasumując główne zalety gotowego projektu domu to: uniwersalność, dostępność i cena.

W dobie internetu nie trzeba wychodzić z domu, aby wybrać, zamówić i kupić gotowy projekt domu jednorodzinnego. Na zdjęciu gotowy projekt domu autorstwa Biura Projektowego NNDOM - projekt domu DOM ERGONOMICZNY XL.
W dobie Internetu nie trzeba wychodzić z domu, aby wybrać, zamówić i kupić gotowy projekt domu jednorodzinnego. Na zdjęciu gotowy projekt domu autorstwa Biura Projektowego NNDOM - projekt domu DOM ERGONOMICZNY XL.


INDYWIDUALNY PROJEKT DOMU

ZALETY

 1. Udział inwestora w fazie projektowania i planowania projektu domu - jest to kluczowa zaleta. Dokładne przeanalizowanie wspólnie z architektem wszystkich aspektów projektu domu pozwoli na uniknięcie wielu potencjalnych błędów w funkcjonalności, a nawet pozwoli obniżyć koszty jego wzniesienia.


 2. Możliwość rozważania wielu wariantów, rozwiązań funkcjonalnych zaproponowanych zarówno przez architekta, jak i inwestora.


 3. Zaprojektowanie domu pod swoje indywidualne potrzeby.


 4. Projekt indywidualny będzie zaprojektowany specjalnie na naszą działkę z uwzględnieniem jej wszystkich mocnych i słabych punktów. Przykładem mocnego punktu może być piękna panorama, duży spadek terenu, drzewostan, zaś słabymi punktami: rozmiary działki, zapisy w decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu (WZIZT) lub Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) (np. o liczbie kondygnacji, kącie dachu, etc).


 5. Dobrze przemyślany indywidualny projekt domu może optymalnie wykorzystać usytuowanie wszystkich pomieszczeń domu względem stron świata, co może się przełożyć na dobre doświetlenie wnętrza naturalnym światłem dziennym, oraz na lepsze wykorzystanie energii słonecznej.


 6. Zamawiając indywidualny projekt domu nie musimy godzić się na kompromisy w układzie programowo-funkcjonalnym domu.


 7. Projektując dom stricte pod konkretną lokalizację maksymalnie wykorzystujemy wszystkie atuty sytuacyjne naszej działki.


 8. Możliowość rozłożenia kosztów indywidualnego projektu domu na kilka płatności- przykładowo: zaliczka, ukończenie koncepcji, złożenie projektu do pozwolenia na budowę, uzyskanie pozwolenia).


 9. Architekt zajmujący się opracowywaniem naszego projektu domu najczęściej w cenie naszego projektu zajmie się również uzyskaniem pozwolenia na budowę. Architektowi możemy również zlecić adaptację projektu domu.


Reasumując, główne zalety indywidualnego projektu domu to: idealne dopasowanie do indywidualnych potrzeb klienta, ukształtowania terenu i uwarunkowań prawnych.

Czytaj również:

Zadzwoń do nas!
Czekamy na twój telefon.
 • Numery telefonów
 • 71 345 65 00
 • 519 331 030
Adaptacje projektów Wrocław i okolice NNDom Adaptacje
Sprawnie i profesjonalnie
 • ...Najnowsze artykuły
 • Adaptacja projektu domu
 • Adaptacją projektu domu, czyli wrysowaniem projektu domu na działkę, zajmuje się architekt. Warto do niego się udać jeszcze przed ostatecznym wyborem gotowego projektu domu z upatrzonymi projektami domów i ...
 • czytaj więcej
 • Adaptacja projektu domu - oczami architekta
 • Rozmowa o adaptacji projektu domu przeprowadzona z naszym architektem prowadzącym adaptacje gotowych projektów domów na terenie miasta Wrocław i w jego okolicach. Co to jest adaptacja? W związku z niezwykle ...
 • czytaj więcej

...więcej artykułów