Poradnik inwestora

WYBÓR DZIAŁKI POD BUDOWĘ DOMU JEDNORODZINNEGO - INFRASTRUKTURA

Poszukując działki na budowę wymarzonego domu jednorodzinnego, zwróćmy uwagę na pobliską infrastrukturę i skonfrontujmy ją z naszymi bieżącymi i przyszłymi oczekiwaniami oraz potrzebami. Może okazać się, iż mieszkanie w naszym nowo wybudowanym, pięknym domu jednorodzinnym będzie bardziej uciążliwe niż w centrum miasta.


 • Droga dojazdowa


 • Każda działka budowlana pod budowę domu jednorodzinnego musi posiadać drogę dojazdową. Będziemy w najlepszej sytuacji, jeśli okaże się, iż droga dojazdowa jest publiczna. W przeciwnym przypadku - jeśli prowadzi przez czyjąś ziemię - będziemy musieli ustanowić tzw. służebność drogi koniecznej z właścicielem spisując akt notarialny. Następnie informacja o służebności zostaje zapisana w księdze wieczystej działki. Jeśli nie osiągniemy porozumienia, wówczas musimy zdać się na decyzję sądu.

  Zanim zdecydujemy się na kupno działki zweryfikujmy dostęp do drogi publicznej, mediów, komunikacji publicznej i infrastruktury.
  Zanim zdecydujemy się na kupno działki zweryfikujmy dostęp do drogi publicznej, mediów, komunikacji publicznej i infrastruktury.


  Kolejną rzeczą jest sprawdzenie dla drogi jak jest ona utrzymywana podczas zimy. Warto taką informację zaczerpnąć od najbliższych sąsiadów. Ponadto, możemy się również ich dopytać o jej ruchliwość.

 • Komunikacja publiczna


 • Sprawdźmy, jak wygląda dostęp do komunikacji publicznej w pobliżu przyszłej działki na dom jednorodzinny. Upewnijmy się, czy będziemy musieli polegać tylko na własnym samochodzie, czy może nasze dzieci będą mogły korzystać z infrastruktury komunikacji publicznej do codziennego dojeżdżania do szkoły. W przeciwnym przypadku będziemy musieli pogodzić się z codziennym odwożeniem dzieci przez nas do szkoły.

 • Media


 • Działka pod dom jednorodzinny musi koniecznie posiadać dostęp do prądu, wody oraz odprowadzania ścieków. Pod tym kątem przeanalizujmy plan zagospodarowania przestrzennego, a jeśli go nie ma, warunki zabudowy. Nie zwiedźmy się przypadkiem, że nie będzie problemu z przyłączeniem np. prądu, bo przy drodze jest słup z linią energetyczną. Pierwszą formalnością, którą musimy koniecznie załatwić z zakładem energetycznym oraz wodociągami, to potwierdzenie pisemne o tzw. gotowości na przyłączenie i jego warunki techniczne .

  Najważniejszym z przyłączy jest prąd, który w całości ciężko jest zastąpić alternatywnymi źródłami energii. Jeśli chodzi o inne media, takie jak woda i odprowadzanie ścieków, alternatywnymi rozwiązaniami mogą być dla wody - studnia, zaś dla ścieków - szambo lub oczyszczalnia.

 • Szkoła, sklep, inne usługi


 • Zorientujmy się, jakie obiekty infrastruktury publicznej są dostępne w pobliżu potencjalnej działki pod dom jednorodzinny. Sprawdźmy, gdzie znajduje się najbliższe przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum, jeśli mamy zamieszkać w naszym przyszłym domu jednorodzinny razem z małymi dziećmi. Kolejnym ważnym punktem, który warto sprawdzić jest sklep. Jeśli jest bardzo daleko, będziemy musieli się pogodzić z ciągłym dojazdem samochodem po nawet małe poranne zakupy na śniadanie.