Poradnik inwestora

WYBÓR DZIAŁKI POD BUDOWĘ DOMU JEDNORODZINNEGO - KSZTAŁT I OKOLICA

<Pierwszą decyzją, jaką musimy podjąć decydując się na budowę domu jednorodzinnego, jest wybór działki. Nasza ostateczna decyzja, co do wyboru działki budowlanej powinna być wypadkową wielu czynników takich jak: kształt, okolica, dostępna infrastruktura oraz jej status prawny. Poniżej przybliżymy dwa pierwsze parametry, czyli kształt i okolicę potencjalnej działki pod dom jednorodzinny.


Niezależnie od metody szukania działki (samodzielnie, agencja nieruchomości), warto wiedzieć, na co musimy zwrócić koniecznie uwagę dokonując jej ostatecznego wyboru i zakupu pod nasz przyszły dom jednorodzinny. Wyobrażenie idealnej działki każdy z nas zapewne będzie miał inne, jednak jest parę czynników, które należy zrewidować podczas naszych poszukiwań.

Przy wyborze działki budowlanej pod budowę domu jednorodzinnego bardzo ważny staje się jej kształt oraz samo ukształtowanie terenu.
Przy wyborze działki budowlanej pod budowę domu jednorodzinnego bardzo ważny staje się jej kształt oraz samo ukształtowanie terenu.


 • Kształt działki - mała lub wąska lub o bardzo nieregularnym kształcie

  Jeśli chodzi o powierzchnię to minimum , które warto przyjąć podczas zakupu działki, powinno wynosić 600 m2. Mniejsze działki są o wiele trudniejsze do zabudowy, zatem nabywając działkę mniejszą niż 600 m2, dobrze jest wziąć pod uwagę budowę bliźniaka.

  Wąska działka lub o nieregularnym kształcie jest jeszcze bardziej kłopotliwa. Jeśli działka pod budowę domu jednorodzinnego jest węższa niż 15 m, będzie bardzo trudno znaleźć na nią odpowiedni gotowy projekt domu jednorodzinnego. W takiej sytuacji jednym rozwiązaniem może okazać się projektowanie domu na indywidualne zlecenie , tudzież decyzja o budowie domu bliźniaczego.


 • Grunt

  Warto znać historię naszej przyszłej działki pod budowę domu jednorodzinnego, co w przeszłości znajdowało się na działce. Jeśli nie jesteśmy w stanie takich informacji uzyskać, należy zdecydować się na badania gruntowe, które pokazują rodzaj gruntów, poziom wód gruntowych. Dzięki takim specjalistycznym badaniom dowiemy się, jaka jest nośność podłoża i jego rodzaj. Znając te parametry możemy odpowiednio dobrze zaprojektować posadowienie fundamentów. W ten sposób nie będziemy narażeni na błędy projektowe czy wykonawcze, które mogłyby np. skutkować pękaniem ścian, czy nierównomiernym osiadaniem całego budynku.

  Uwaga! Przybliżony koszt badań gruntowych (3 odwierty na głębokość 3 m) to wydatek rzędu od 800 zł do 900 zł.


 • Znaczny spadek terenu

  Działka pod budowę domu jednorodzinnego charakteryzująca się znacznym spadkiem terenu, wymusza bardzo często indywidualne projektowanie domu jednorodzinnego. W tym przypadku również absolutnie konieczne stają się badania gruntowe.


 • Działka przy bardzo ruchliwej drodze

  Bliskie sąsiedztwo działki pod budowę domu jednorodzinnego bardzo ruchliwej drogi ma często wpływ na usytuowanie domu jednorodzinnego na działce. Jeśli działka budowlana jest duża, warto dom jednorodzinny odsunąć jak najdalej od drogi. Dobrze, jeśli ściana bezpośrednio sąsiadująca z ruchliwą drogą ma mniejszą ilość okien. Innym rozwiązaniem na skuteczne odgrodzenie się od takiej drogi, jest wniesienie ogrodzenia z pełnym murowaniem.


 • O pozostałych warunkach można dowiedzieć się więcej w dwóch kolejnych artykułach:

 • Wybór działki pod budowę domu jednorodzinnego - instrastruktura


 • Wybór działki pod budowę domu jednorodzinnego - status prawny