Silikaty produkowane są w następujących formach:
- Cegły
Produkuje się cegły drążone oraz pełne. Z tych obydwu rodzajów można wznosić wszystkie rodzaje ścian. Jednak z reguły cegły silikatowe stosuje się do budowania ścian działowych i warstw osłonowych w ścianach trójwarstwowych.
Budowa warstwy nośnej nie jest opłacalna. Należy wiedzieć, wygodniej wznosi się ściany z cegieł drążonych, ponieważ są one lżejsze od pełnych dzięki pionowym otworom.
|
Na zdjęciu cegła silikatowa pełna. |
- Bloczki
Stosuje się je do wznoszenia warstwy nośnej w ścianach dwu- i trójwarstwowych. Rzadziej muruje się z nich ściany działowe
Wymiary bloczków są większe od wymiarów cegieł. Aby masa bloczków była mniejsza, materiał w tej formie zawiera okrągłe otwory. Bloczki silikatowe mogą zawierać uchwyty w celu ułatwienia przenoszenia. Bloczki dodatkowo również mogą zawierać profilowane brzegi, tak ażeby można było je łączyć na wpust-wypust czy tzw, kieszeń.
- Pustaki wentylacyjne
Formy te zawierają otwór o okrągłym przekroju i 15 cm średnicy, zatem główne ich zastosowanie to budowa przewodów wentylacyjnych. Wykonuje się z nich rzadziej słupki ogrodzeniowe (w otwór umieszcza się zbrojenie i beton), tudzież ogrodzenia ażurowe.
- Kształtki
Z tej formy silikatu buduje się przeważnie ściany działowe oraz warstwę osłonową w ścianie trójwarstwowej.
- Cegły i płytki elewacyjne
Ze wszystkich elementów silikatów płytki i cegły elewacyjne mają największą wytrzymałość na ściskanie. Warstwa wierzchnia często przypomina fakturę kamienia łupanego. Dlatego buduje się z niej warstwę osłonową ścian trójwarstwowych, jeśli ma być ona dekoracyjna. Płytki elewacyjne mocuje się do ściany za pomocą zaprawy klejącej odpornej na mróz.
Uwaga! Warto wiedzieć, że wymiary cegieł z silikatu są z reguły bardzo podobne do standardowych wymiarów cegieł ceramicznych. Bloczki, kształtki i cegły mogą mieć wymiary modułowe tzn długość i wysokość są krotnością 65 mm. System modułowy pomaga w doborze i konfiguracji różnych nośnych elementów ściennych (np. bloczków z cegłą).
Materiały źródłowe: silikaty.com.pl, bud24.pl,murator.pl, grupasilikaty.pl |