Główne zalety technologii szkieletowej:
- Niewątpliwie największą zaletą systemu szkieletowego jest bardzo szybki czas realizacji inwestycji. Budowa domu od momentu wbicia przysłowiowego pierwszego szpadla do momentu zawieszenia ostatniego obrazka może zamknąć się w okresie 3 miesięcy.
- Wznoszenie konstrukcji stanu surowego zamkniętego na przygotowanym już wcześniej fundamencie trwa ok. 2 tygodni.
- W związku z tym, iż jest to system suchej zabudowy, nie ma konieczności tzw. osuszania domu, czyli odczekania aż cała woda zawarta w ścianach domu wznoszonego w technologii tradycyjnej, wprowadzona tam w zaprawach, tynkach, odparuje.
- Domy w technologii szkieletowej mogą być wznoszone nawet zimą przy temperaturach minusowych.
- Ściany zewnętrzne mają grubość ok. 30cm, zatem są znaczenie węższe od ścian w technologii tradycyjnej, przy tym samym obrysie zewnętrznym budynku daje większą powierzchnię wewnątrz domu.
- W związku z tym, iż niemal całą grubość ścian zewnętrznych stanowią materiały izolacyjne, charakteryzują się one bardzo niskimi współczynnikami U przewodności cieplnej.
Wady technologii szkieletowej:
- Domy w systemie szkieletowym powinny być wyposażone w wentylację mechaniczną.
- Aby dom funkcjonował prawidłowo, należy zwrócić szczególną dbałość na wykonanie detale izolacji przeciw wilgociowych i termicznych.
- Technologia mało popularna wśród wykonawców, na rynku jest wciąż mało firm, które wiedzą jak poprawnie wznosić domy w technologii szkieletowej, a niepoprawnie wykonany budynek to budynek niepoprawnie funkcjonujący .
|
Jak sama nazwa wskazuje konstrukcja domów szkieletowych to system drewnianego szkieletu. Opiera się na drewnianym szkielecie, który wykonany jest z dobrze wysezonowanego drewna, dobrze wysezonowanych litych przekrojów drewninanych lub specjalnych prefabrykowanych profilii dwuteowych, widocznych na zdjęciu. |
|