
PROJEKT DOMU Z DACHEM ODWRÓCONYM
Stropodach odwrócony stanowi odmianę stropodachu pełnego tradycyjnego. W stropodachu tradycyjnym izolacja wodoszczelna chroni izolację termiczną przed wpływami z zewnątrz. W wersji odwróconej to izolacja termiczna leży nad warstwą wodoszczelną (hydroizolacyjną) chroniąc ją tym samym przed wszelakimi wpływami atmosferycznymi. Taka kolejność warstw gwarantuje trwałość i szczelność dachów płaskich. Potoczna nazwa konstrukcji to dach odwrócony. Na tego rodzaju pokryciu dachowym można wysypać żwir, urządzić ogród czy parking. Dach odwrócony stanowi zatem bardzo atrakcyjną alternatywę dla dachu płaskiego tradycyjnego pokrytego zwykle papą lub blachą. Dach odwrócony pełni jednocześnie dwie funkcje: W dachu odwróconym izolacja przeciwwilgociowa jest umieszczona pod izolacją termiczną i innymi chroniącymi ją warstwami. Takie rozwiązanie ma za zadanie zabezpieczyć izolację hydroizolacyjną przed działaniem skrajnych temperatur (i ich amplitudy), uszkodzeniami mechanicznymi czy promieniowaniem ultrafioletowym. Warstwa hydroizolacyjna Bardzo ważne jest, aby warstwę wodoszczelną wykonać szczelnie. Do jej wykonania można użyć papy polimerowo-asfaltowo-modyfikowanej elastomerem SBS (kauczuk butadienowo-sterynowy). Warstwa termoizolacyjna Przede wszystkim musi spełniać wszelkie normy cieplne. Dodatkowo powinna charakteryzować się: Jest to powłoka, na której układa się kolejne warstwy ochronne, filtrujące, dociążając warstwą wierzchnią (roślinnością, żwirem, etc). Na taką warstwę dobrze sprawdzają się nienasiąkliwe i bardzo wytrzymałe płyty z polistyrenu ekstrudowanego, połączone między sobą na zakład metodą: pióro i wpust (lub na pióro obce). Drenaż Na etapie projektowania dachu bardzo ważny jest poprawnie zaplanowany drenaż. Ma on za zadanie odprowadzanie nadmiaru wody lub zatrzymanie pewnej jej ilości niezbędnej do wegetacji roślin podczas suszy. Warstwę drenażu wykonać można z keramzytu, żwiru lub specjalnych płyt lub włóknin strukturalnych wykonanych z tworzyw sztucznych. Co na dach odwrócony? ŻWIR - stosowany najczęściej jako warstwa dociążająca. Powstający w ten sposób dach żwirowy (rodzaj dachu balastowego) zapewnia dobrą izolacyjność termiczną, jak i zwiększa powierzchnię parowania wody deszczowej.
ROŚLINNOŚĆ - geowłóknienę odporną na działanie korzeni roślin kładzie się na warstwę drobnego żwiru, a z kolei na niej ziemię. W ten sposób powstaje dach zielony. Zalety dachu zielonego to rozmaite funkcje ochronne przed:
Inne zalety dachu zielonego to: Na etapie projektowania stropodachu odwróconego należy wiedzieć, jakiego rodzaju roślinność będziemy uprawiać. Ma to znaczenie choćby na dobór odpowiedniego podkładu z geowłókniny, który musi być dostosowany do rodzaju korzeni i odporny na ich przerastanie. Wyróżniamy dwa rodzaje uprawy: PŁYTKI - które tworzą taras nad pomieszczeniem ogrzewanym - podobny do dachu żwirowego, z jedną różnicą co do ostatniej jej warstwy: płytki z betonu lub kamienia układa się zamiast żwiru (również stosuje się płytki posadzkowe czy kostkę brukową). W ten sposób powstaje taras czyli rodzaj dachu balastowego. izolacje.com.pl | ||||
| ||||
Czytaj również: