Zasada działania przydomowej oczyszczalni ściekowej jest następująca:
Wstępne podczyszczanie - to etap pierwszy, który polega na oddzielaniu zanieczyszczeń trwałych oraz lżejszych od wody (tzw. etap dekantacji). Ścieki mechanicznie poddczyszcza się w beztlenowych warunkach w osadniku gnilnym (jedno lub wielokomorowym). Pod wpływem tego procesu ciężkie ciała stałe opadają na dno. W ten sposób tworzy się osad, który z biegiem czasu podlega procesowi mineralizacji. Z kolei zanieczyszczenia lżejsze od wody utrzymują się na jej powierzchni. Tworzy się z nich kożuch, który tworzą z reguły piana z fermentacji masy organicznej oraz tłuszcze. Proces ten musi trwać minimum 72 godziny. W tym celu objętność zbiornika gnilnego dla etapu pierwszego musi być odpowiednia w stosunku do objętości doprowadzanej zanieczyszczonej wody.
UWAGA! Prawidłowo dobrany osadnik gnilny powoduje, iż ścieki z niego wychodzące są oczyszczone w ok. 65%.
Doczyszczanie ścieków - to etap drugi, który jest już procesem biochemicznym, polegającym na rozkładzie zanieczyszczeń organicznych bakteriami najpierw beztlenowymi, a następnie tlenowymi.
UWAGA! Ścieki po tym etapie są już oczyszczone w ok. 95%, nie stanowią więc zagrożenia dla środowiska.
Odbiór ścieków - to ostatnia faza, która polega na wprowadzeniu oczyszczanej cieczy do gruntu rodzimego poprzez warstwę drenażu rozsączającego lub wody. Grunt rodzimy pełni rolę końcowego odbiornika ścieków oczyszczonych. Filtracja, ktora zachodzi w tym etapie, jest warunkiem koniecznym, aby oczyszczalnia ścieków spełniała prawidłowo swoją funkcję. Należy wiedzieć, iż filtracja potrzebuje gruntów luźnych, porowatych, które charakteryzują się odpowiednim współczynnikiem filtracji. Wybór odbiornika jest uzależnione od rodzaju zastosowanej oczyszczalni, jak również od samego gruntu.
|
Własna przydomowa oczyszczalnia ścieków to skomplikowany system. |
materiały źródłowe: wrotapomorza.pl, Ładny dom nr 12/2009 |